Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
12/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Odyseja zakażonych HIV - od zakażenia do rozpoznania

Grażyna Barałkiewicz
,
Jacek Juszczyk

Przew Lek 2001, 4, 12, 20-24
Online publish date: 2003/11/13
View full text Get citation
 



Zakażenie HIV znane jest już od 20 lat. Od pierwszych zachorowań w Polsce minęło 15 lat. Mimo tak długiej obecności choroby w naszym społeczeństwie postawienie rozpoznania nadal przysparza lekarzom wiele trudności. Dla zobrazowania problemu przytoczymy historię kilku chorych, którzy, zanim trafili do poznańskiego Ośrodka Diagnostyki i Terapii AIDS, odwiedzili różnych specjalistów z objawami charakterystycznymi dla objawowego okresu zakażenia HIV. Opisy te, oparte na konkretnej kazuistyce, mają na celu realne przybliżenie problematyki lekarzom praktykom.








Przypadek I



Mimo kandydozy jamy ustnej i niepewnego wyniku w kierunku anty-HIV, ostateczne rozpoznanie AIDS ustalono dopiero po 7 mies.

Pacjent lat 28, żonaty od 2 lat, półroczne dziecko, przyjęty 29 sierpnia 1998 r. W styczniu tego samego roku wystąpiły objawy kandydozy jamy ustnej, które przeleczono, bez ustalenia przyczyny, na oddziale internistycznym. Nawrót objawów spowodował po 2 tyg. ponowną hospitalizację na oddziale wewnętrznym. Wykonano wtedy badanie na obecność przeciwciał anty-HIV, ale po otrzymaniu wyniku niepewnego nie podjęto dalszych kroków diagnostycznych w kierunku zakażenia HIV, a pacjenta zwolniono do domu po ustąpieniu objawów kandydozy. Wobec narastającego osłabienia oraz nawracającej kandydozy, pacjent został przyjęty do szpitala 27 lipca 1999 r. W badaniu przedmiotowym stwierdzono wyniszczenie i kandydozę jamy ustnej. W badaniach dodatkowych stwierdzono znaczą niedokrwistość (4,7 → 2,3 mmol/l), leukopenię (1,3 G/l) i trombocytopenię (80 G/l); anty-HIV dodatni. Wobec bardzo charakterystycznego obrazu postawiono rozpoznanie nabytego zespół niedoboru odporności, przed uzyskaniem wyniku testu potwierdzenia. Chorego w stanie ciężkim przesłano do naszej kliniki, gdzie zmarł w drugiej dobie po przyjęciu. Rozpoznano okres kliniczny C zakażenia HIV, a więc AIDS. Dodatni test potwierdzenia (Western-blot) został wykonany 3 dni przed śmiercią chorego. Od pierwszych niepokojących objawów (kandydoza jamy ustnej u dotychczas zdrowego młodego człowieka) do rozpoznania minęło 7 mies. W dobie AIDS jest to bardzo długi czas, ponieważ opisane objawy natychmiast powinny skierować diagnostykę na właściwe tory. Żona chorego, zbadana przy okazji bytności w klinice w związku z formalnościami zgonowymi, okazała się zakażona. Wiedząc, że zakaźność chorych wzrasta w końcowej...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.