Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
9/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Opinie o reformie służby zdrowia

Piotr T. Nerlewski

Przew Lek 2001, 4, 9, 6-10
Online publish date: 2003/10/13
View full text Get citation
 


Od stycznia 1999 r. są – m.in. – wprowadzane reformy służby zdrowia i ubezpieczeń społecznych. Czy Polacy interesują się zmianami, czy uważają wprowadzenie tych reform za potrzebne? Czy wiedzą, co się zmieniło i jakie są skutki tych zmian? Odpowiedzi na te pytania przynosi sondaż Ośrodka Badania Opinii Publicznej z czerwca 2001 r.








Stopień zainteresowania reformami


Stopień zainteresowania reformą służby zdrowia i reformą ubezpieczeń społecznych jest w naszym społeczeństwie niemal taki sam. Jedna czwarta Polaków deklaruje, że bardzo interesuje się informacjami o reformie systemu opieki zdrowotnej, tyle samo osób twierdzi, że specjalnie śledzi wiadomości o reformie rent i emerytur. Ponadto, niewiele ponad 2/5 naszego społeczeństwa mówi, że jest trochę zainteresowane tymi reformami. Małe zainteresowanie tak dla reformy służby zdrowia, jak i reformy ubezpieczeń społecznych, deklaruje co piąty Polak, a całkowity brak zainteresowania – co dziesiąty (tab. 1).

Stopień zainteresowania reformami kształtują takie cechy społeczno-demograficzne, jak: płeć, wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, aktywność zawodowa, ocena własnej sytuacji materialnej oraz ogólne zainteresowanie sprawami życia publicznego.

Stopień zainteresowania obydwoma reformami wzrasta wraz z wiekiem ankietowanych: najmniej osób zainteresowanych jest wśród najmłodszych, do 19. roku życia (tylko co 100 z nich deklaruje wysokie zainteresowanie reformą służby zdrowia, a co 50 mówi, że bardzo interesuje się reformą emerytalną), podczas gdy wśród osób najstarszych – w wieku 60 lat i więcej – zainteresowanych reformą systemu opieki zdrowotnej jest niemal 2/5 ankietowanych. Największe zainteresowanie reformą ubezpieczeń społecznych wykazują z kolei osoby powyżej 40. roku życia (36 proc. wśród osób w wieku 40–49 lat, 32 proc. – w grupie wiekowej 50–59 lat i 34 proc. – w wieku 60 lat i więcej).

Największe zainteresowanie informacjami o reformach: służby zdrowia i ubezpieczeń społecznych, deklarują – co oczywiste – osoby z wyższym wykształceniem (po 36 proc.), a w miarę obniżania się poziomu wykształcenia zainteresowanie to jest coraz mniejsze (do 18 proc. osób z wykształceniem podstawowym bardzo zainteresowanych reformą służby zdrowia i 19 proc. w tej samej grupie respondentów interesujących się...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.