Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
9/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Pacjent z cukrzycą w opiece lekarza rodzinnego

Teresa Koblik

Przew Lek 2002, 5, 9, 8-18
Online publish date: 2003/08/20
View full text Get citation
 


Do lekarza rodzinnego zgłaszają się pacjenci zagrożeni wystąpieniem cukrzycy, z już obecnymi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, a jeszcze niewykrytymi, a także chorzy ze świeżo rozpoznaną cukrzycą na różnym etapie jej trwania ze względu na zbyt późne jej rozpoznanie. Chorzy z typem 2 to przeważająca grupa wśród chorych na cukrzycę i ona trafia najczęściej do lekarza pierwszego kontaktu.







Pierwsze wizyty są czasochłonne, wymagane jest od lekarza przeprowadzenie pewnego procesu myślowego, od rozpoznania do sposobu leczenia aż wreszcie sposobu oceny skuteczności zaleconego modelu leczenia. Wielokrotnie, nie poświęcając zbyt dużej uwagi mechanizmom, które doprowadziły do cukrzycy przepisuje się swój ulubiony lek, z którym mamy największe doświadczenie. Czas poświęcony choremu przy pierwszych wizytach, jego edukacja, wyjaśnienie wielu problemów owocuje następnie lepszym wyrównaniem cukrzycy (prewencja przewlekłych powikłań cukrzycy), mniejszą częstością wizyt lekarskich, znacznie mniejszą liczbą hospitalizacji. Nawet najbardziej wymyślne modele leczenia będą nieskuteczne, jeżeli choremu nie wyjaśni się, np. zasad diety, jak i nie przekona go do celowości jej stosowania. Cukrzyca typu 2 ze względu na złożony patomechanizm, obecność lub nie powikłań, współistnienie innych czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie, zaburzenia lipidowe zmusza do indywidualnego, nierutynowego podejścia do pacjenta. Kryteria rozpoznania są dla wszystkich chorych jednakowe, jednak cele leczenia dobierane są już indywidualnie.

U pacjenta z podejrzeniem lub obecnymi zaburzeniami gospodarki węglowodanowej należy podjąć próbę odpowiedzi na przedstawione poniżej pytania.



Pytanie nr 1

Jaki rodzaj zaburzeń stwierdza się
u pacjenta?


Możliwości:

- brak zaburzeń gospodarki węglowodanowej,

- upośledzona tolerancja glukozy,

- nieprawidłowa glikemia na czczo,

- cukrzyca,

- cukrzyca ciężarnych,

- zespół metaboliczny.

Poniżej podano kryteria diagnostyczne zaburzeń węglowodanowych, kryteria rozpoznania cukrzycy, algorytm rozpoznania cukrzycy, jak i terminologię, czyli próbę zdefiniowania tych stanów:
1) wartości diagnostyczne cukrzycy i innych stanów hiperglikemicznych,
2) kryteria rozpoznania cukrzycy,
3) algorytm...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.