Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
9/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Padaczka - współczesne zasady diagnostyki i leczenia

Joanna Jędrzejczak

Przew Lek 2002, 5, 9, 26-32
Online publish date: 2003/08/20
View full text Get citation
 



W ostatnich kilkunastu latach nastąpił olbrzymi postęp w epileptologii. Dotyczy to różnych aspektów
padaczki, jak koncepcji patogenezy, epidemiologii,
diagnostyki, leczenia i jego oceny. Zakres postępu obejmuje szereg dziedzin nauki, takich jak neurologia, neurofizjologia, neurofarmakologia, neurodiagnostyka, psychologia i neurochirurgia. Wypadkową tego rozwoju nauki jest poprawa jakości opieki zdrowotnej większości chorych z padaczką.







Obserwuje się niezwykle powolną, ale chyba stałą zmianę na lepsze obrazu chorego z padaczką w społeczeństwie. Przeobraża się zakorzeniony od wieków negatywny wizerunek chorego z padaczką jako osoby zawsze upośledzonej umysłowo. Jednak odciśnięte piętno nie pozwala społeczeństwu spojrzeć na padaczkę jako na jedno z najczęstszych schorzeń neurologicznych, ponadto brak jest emocjonalnego zainteresowania, takiego jakie jest przejawiane w stosunku do innych chorób społecznych.

Epidemiologia padaczek jest jedną z niezwykle rozwijających się dziedzin. Wykorzystanie wiedzy epidemiologicznej dotyczącej częstości i przyczyn występowania oraz naturalnego przebiegu padaczek pozwala na opracowanie optymalnych zasad postępowania terapeutycznego, ale przede wszystkim może prowadzić do wypracowania działań zapobiegających rozwojowi choroby.
Można przyjąć, że w Polsce częstość występowania padaczki wynosi ok. 1 proc. ogólnej populacji; oznacza to, że mamy ok. 400 tys. chorych na padaczkę. Jeżeli jednak uwzględni się wystąpienie przynajmniej jednego napadu w ciągu całego życia człowieka, to liczby te wzrastają do 5 proc., co oznacza, że w Polsce 2 mln ludzi miało bądź będzie miało jeden napad padaczkowy. Po wystąpieniu jednego napadu nigdy nie ma pewności czy się on powtórzy. Natomiast zawsze jest pewne, że taki napad trzeba diagnozować. W Polsce każdego roku przybywa od 20 do 28 tys. nowych zachorowań.

Do lat 70. uważano, że padaczka występująca po raz pierwszy w późnym wieku była rzadkim zjawiskiem. Obecnie wiele badań wskazuje, że wskaźnik częstości występowania padaczki u osób starszych zwiększa się wraz z wiekiem z 0,7 proc. w populacji osób od 55. do 64. roku życia do 1,2 proc. w populacji osób od 85. do 94. roku życia (Hauser 1992; de la Court i wsp. 1996). Główną przyczyną padaczki u osób starszych są choroby naczyniowe mózgu oraz nowotwory mózgu (Loiseau i wsp., 1990; Olczak i wsp. 1996).
...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.