Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
3/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Pamięć operacyjna i jej zaburzenia w chorobach psychicznych

Alina Borkowska

Przew Lek 2003, 6, 3, 86-91
Online publish date: 2003/07/22
View full text Get citation
 


Pamięć jest jednym z najważniejszych procesów poznawczych, w znacznym stopniu warunkujących przebieg innych czynności psychicznych. Dzięki niej jesteśmy w stanie przyswajać nowe wiadomości, przypominać sobie fakty z przeszłości czy wykonywać automatycznie czynności, których nauczyliśmy się wcześniej. Wielu istotnych informacji na temat fenomenu pamięci dostarczyły badania osób z uszkodzeniami mózgu, które prezentują różnorodne zaburzenia pamięci w zależności od stopnia oraz miejsca uszkodzenia mózgu. Wyniki tych obserwacji pozwoliły na określenie związku pomiędzy uszkodzeniem określonych struktur mózgu a zaburzeniami określonego rodzaju pamięci, czy określonej funkcji pamięci.


Osoby z uszkodzeniami środkowych części płata skroniowego oraz hipokampa najczęściej prezentują zaburzenia pamięci deklaratywnej i mają trudności z przypomnieniem sobie informacji, których się wcześniej uczyły, a czasami nie są w stanie przypomnieć sobie podstawowych faktów z własnego życia. Jednocześnie nie potrafią przyswoić nowych informacji, ale mogą nauczyć się, np. haftowania, wyplatania koszyków, czy jazdy na rowerze. Umiejętności te bowiem angażują głównie pamięć proceduralną, związaną z czynnością innych struktur mózgu. Osoby z ciężkimi obustronnymi uszkodzeniami hipokampa, pomimo iż nabyły nowe umiejętności praktyczne, nie pamiętają, że się tego kiedykolwiek uczyły. Przy dodatkowym uszkodzeniu jądra migdałowatego nie są z kolei w stanie rozpoznać, np. obiektu zagrażającego, na który normalnie zareagowałyby lękiem. Osoby takie wykazują też różnorodne zaburzenia pamięci emocjonalnej.

Pamięć: kodowanie, przechowywanie i odtwarzanie informacji.

Pamięć krótkotrwała: potrzebna do utrzymania informacji przez krótki czas, informacje nie są kodowane i przechowywane w pamięci długotrwałej. Pamięć operacyjna jest związana z czynnością grzbietowo-bocznych części kory przedczołowej.

Pamięć deklaratywna: długotrwałe przechowywanie informacji nabytych w wyniku uczenia się. Związana głównie z czynnością hipokampa i środkowej części płata skroniowego. Pamięć epizodyczna dotyczy informacji dotyczącej faktów i doświadczeń z życia jednostki, pamięć semantyczna dotyczy głównie pojęć, znaczeń, informacji o świecie zgromadzonych w wyniku uczenia.

Pamięć proceduralna: zapamiętywanie wcześniej wyuczonych procedur, czyli sposobów wykonania czynności, m.in. pamięć ruchów. Związana z...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.