Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
7/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Polski paradoks

Jolanta Lenartowicz

Przew Lek 2000, 7, 9-10
Online publish date: 2004/02/20
View full text Get citation
 


W grupie nowotworów najskuteczniej leczonych na świecie: rakach gruczołu sutkowego i szyjki macicy – osiągamy najgorsze wyniki. Dlatego oprócz głównego tematu obrad Międzynarodowego Kongresu odbywającego się w Poznaniu (2–4 czerwca 2000 r.) pod hasłem Nowotwory wyzwaniem XXI wieku dwa tematy wzbudziły szczególne zainteresowanie, gdyż mają one istotne znacznie dla praktyki lekarza rodzinnego, codziennych, wzajemnych kontaktów, zarówno z osobą jeszcze zdrową, jak i chorą. Są to zagadnienia związane z zapobieganiem chorobom nowotworowym, czyli z szeroko rozumianą profilaktyką oraz z dbaniem o jakość życia osób przewlekle chorych. Stanowią one część codziennych działań lekarza pierwszego kontaktu.





Pozostawiając wyspecjalizowanym lekarzom zagadnienia takie jak molekularne uwarunkowania diagnostyki i terapii, genetyczne manipulacje i techniki, które być może już wkrótce pozwolą uporać się z procesem powstania nowotworów, szczególną uwagę należy skupić na zagadnieniach mających wymiar wyzwań społeczno-medycznych, które stawia XXI w.
Prof. Cezary Szczylik z Kliniki Onkologii WAM w rozpoczynającym Kongres wykładzie podkreślił szczególną wagę profilaktyki, mającej wyraźny wpływ na obniżenie kosztów leczenia nowotworów. A ponieważ mówiąc o chorobach i pieniądzach nie sposób uniknąć emocji, przedłożył kongresowemu gremium... rachunki.


Ciemne tło

Każdego roku liczba osób cierpiących na rozmaite typy nowotworów rośnie o 2 proc. Liczbę zachorowań szacuje się w Polsce na ok. 110 tys., a liczbę zgonów z tego powodu na 70 tys. W wielu, zwłaszcza zaawansowanych nowotworach, działania lekarzy poz niewiele mogą zmienić. Nie ma możliwości przeprowadzenia w porę i na masową skalę badań diagnostycznych, umożliwiających wykrycie tych schorzeń jeszcze w fazie, kiedy rokowania są dobre. Istnieje grupa nowotworów, które wykryte we właściwym czasie, stwarzają chorym olbrzymie szanse powrotu do zdrowia.
Polskim paradoksem jest, że w grupie nowotworów najskuteczniej leczonych na świecie, np. rakach gruczołu sutkowego i szyjki macicy, które są najlepszym przykładem zależności między wczesnym wykryciem a szansą na wyleczenie, osiągamy wyniki najgorsze. Na świecie wczesne postaci raka sutka wykrywa się u 70 proc. kobiet, natomiast w Polsce 70 proc. stanowią ciężko chore pacjentki z niewielkimi szansami na zdrowie i życie.


W finansowym...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.