Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
9/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Pozaszpitalne zapalenia płuc - wiadomości kliniczne i leczenie

Maria Korzeniewska-Koseła

Przew Lek 2001, 4, 9, 32-37
Online publish date: 2003/10/14
View full text Get citation
 
Pozaszpitalne zapalenia płuc – wiadomości kliniczne i leczenie




Pozaszpitalne zapalenia płuc (pszzp) należą do najczęściej występujących chorób. Stanowią istotny problem dla systemów opieki zdrowotnej jako jedna z głównych przyczyn absencji chorobowej, hospitalizacji i zgonów. Są leczone przez lekarzy wielu specjalności – pediatrów, internistów, pulmonologów, geriatrów, specjalistów chorób zakaźnych i anestezjologów, w większości jednak przez lekarzy opieki podstawowej. Łagodne zapalenia płuc często nie są wyodrębniane z zapaleń dolnych dróg oddechowych, ponieważ w wielu przypadkach nie wykonuje się badania radiologicznego płuc przed podaniem antybiotyku.






Zapalenie płuc jest ostrym zapaleniem miąższu płucnego. Zapalenia płuc można dzielić w różny sposób. Użyteczny klinicznie jest podział na pozaszpitalne zapalenia płuc, czyli zaczynające się u osób nie hospitalizowanych i na szpitalne zapalenia płuc. Zapalenia pozaszpitalne i szpitalne wywołane są zwykle przez odmienne drobnoustroje, inne wybiera się antybiotyki do ich leczenia, inne jest rokowanie. Często stosowany jest także klasyczny podział zapaleń płuc na typowe i atypowe. Jest to znana od dawna klasyfikacja, oparta na przekonaniu, że można w sposób pewny określić przyczynę zapalenia płuc na podstawie obrazu klinicznego choroby. Klasyfikacja ta jest ostatnio kwestionowana, jako w praktyce mało przydatna. Wykazano, że objawy uważane za charakterystyczne dla bakteryjnych zapaleń płuc spotykane są w potwierdzonych serologicznie pneumoniach atypowych i odwrotnie. Legionelloza, zapalenie płuc wywołane przez drobnoustroje atypowe z rodzaju Legionella, z reguły łączy cechy uważane za typowe i atypowe.

Optymalnym postępowaniem w przypadku zapalenia płuc byłoby wykrycie drobnoustroju wywołującego chorobę i zgodny z etiologią wybór antybiotyku. Tymczasem czynnik etiologiczny w pozaszpitalnych zapaleniach płuc udaje się zidentyfikować, nawet jeśli wykonywane są inwazyjne badania diagnostyczne i stosowane najbardziej nowoczesne metody badań serologicznych i bakteriologicznych, zaledwie u połowy chorych.

Ponieważ próba wykrycia drobnoustroju odpowiedzialnego za zapalenie płuc jest czasochłonna i kosztowna oraz skazana w ok. 50 proc. przypadków na niepowodzenie, uważa się obecnie, że powinna być podejmowana jedynie u chorych zagrożonych ciężkim...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.