Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
5/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Przewlekłe serce płucne

Jan Zieliński

Przew Lek 2003, 6, 5, 77-83
Online publish date: 2003/07/15
View full text Get citation
 


Serce płucne jest to zespół objawów spowodowanych nadciśnieniem płucnym, wywołanym chorobami wpływającymi na czynność lub czynność i budowę płuc, z wyjątkiem zmian w płucach spowodowanych chorobami lewej połowy serca lub wrodzonymi wadami serca.




Prawidłowe krążenie płucne


Prawidłowe krążenie płucne składa się z prawej komory, odgrywającej rolę pompy oraz naczyń przewodzących krew z prawej komory do lewego przedsionka. Na naczynia te składają się tętnice płucne, bardzo bogata sieć naczyń włosowatych oraz żyły płucne.
Krążenie płucne cechuje się małym oporem. Opór stawiany krążącej krwi przez mięśniowe tętnice płucne jest ponaddziesięciokrotnie mniejszy od oporu tętnic systemowych. Prawidłowy opór naczyniowy płucny wynosi mniej niż 100 dyn razy sekunda razy cm-5 (<1,2 jednostek Wooda). Mały opór naczyniowy płucny powoduje, że ciśnienie potrzebne do spowodowania przepływu krwi do lewego przedsionka jest niskie. Średnie ciśnienie w tętnicy płucnej wynosi 14 mmHg, a jego górną granicą jest 20 mmHg.
Przepływ krwi przez krążenie płucne jest bardzo duży. Przez płuca przepływa cała pojemność minutowa serca, czyli 5–6 litrów krwi w spoczynku, sięgając ponad 30 litrów podczas nasilonego wysiłku. Krążenia płucnego nie należy nazywać krążeniem małym. Dzięki biernemu rozszerzaniu się tętnic płucnych pod wpływem zwiększonej objętości krwi przepływającej przez płuca w czasie wysiłku oraz zwiększenia przepływu krwi przez szczyty płuc, naczyniowy opór płucny podczas wysiłku u człowieka zdrowego nie wzrasta.
Ciśnienie w tętnicy płucnej podczas wysiłku wzrasta nieznacznie, głównie z powodu wzrostu ciśnienia w lewym przedsionku. Górną granicą prawidłowego średniego ciśnienia w tętnicy płucnej w czasie wysiłku jest 30 mmHg. Prawidłowe ciśnienia, opory i przepływy w krążeniu płucnym przedstawiono w tab. 1. [1].
Głównym zadaniem krążenia płucnego jest wymiana tlenu i dwutlenku węgla między powietrzem znajdującym się w pęcherzyku płucnym i krwią włośniczkową. W pęcherzyku płucnym ciśnienie parcjalne tlenu (PAO2) wynosi 110 mmHg, a ciśnienie parcjalne tlenu we krwi napływającej z prawej komory wynosi 40mmHg. Gradient ciśnień jest bardzo duży, dyfuzja jest szybka, krew wysyca się tlenem w ciągu 0,35 s (jest to 1/3 czasu pobytu krwi w strefie wymiany gazowej). W czasie wysiłku czas pobytu krwinek w strefie wymiany gazowej skraca się do 0,35 s, co pozwala na całkowite wysycenie krwi...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.