Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
2/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Rak jelita grubego - zalecane wytyczne dotyczące postępowania z chorymi

Krzysztof Bielecki
,
Wiesław Tarnowski

Przew Lek 2003, 6, 2, 83-87
Online publish date: 2003/07/21
View full text Get citation
 


W czwartym numerze czasopisma Colorectal Disease (2002 r.) ukazał się ważny artykuł, pt. Referral quidelines for colorectal cancer, którego autorem jest M.R. Thompson. Artykuł ten, wspólnie z dr. med. W. Tarnowskim przetłumaczyłem na język polski. Najważniejsze stwierdzenia i zalecenia z tego artykułu, moim zdaniem, powinny być wykorzystane w Polsce. Chciałbym zaznaczyć, że poniższy tekst nie jest dokładnym tłumaczeniem wersji angielskiej. Tekst polski jest komentarzem do tekstu angielskiego. Zainteresowanych odsyłam do oryginalnego artykułu M.R. Thompsona – Colorectal Disease, t. 4, nr 4, July 2002, str. 287 (prof. Krzysztof Bielecki).




Podstawowe problemy
w zakresie rozszerzania
zalecanych wytycznych
dotyczących
raka jelita grubego




,i>Objaw „wierzchołka
góry lodowej”


Wielu chorych skarżących się od dłuższego czasu na różne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego albo sami się leczą, albo lekceważą te dolegliwości, czekając aż ustąpią. Tylko niewielka grupa chorych z wczesnymi objawami i dolegliwościami zgłasza się do swoich lekarzy rodzinnych, którzy kierują tych pacjentów do szpitali w celu wykonania niezbędnych badań. Ci mądrzy, rozsądni pacjenci stanowią jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej wszystkich chorych z takimi podstawowymi, alarmującymi objawami raka jelita grubego, jak:
1) zmiana rytmu wypróżnień, tzn. naprzemienna biegunka i zaparcia, liczne skąpe wypróżnienia połączone z uczuciem niepełnego wypróżnienia;
2) krwawienie z odbytu (krew zmieszana ze stolcem lub na jego powierzchni);
3) bóle brzucha;
4) niedokrwistość;
5) tzw. ołówkowate stolce.

Niewiele wiadomo o tym, jak pacjenci są wybierani do badań w szpitalu. Wydaje się, że wielu z nich jest kwalifikowanych na zasadzie strategii lecz, obserwuj i czekaj. Jeśli stan pacjentów ulega poprawie lub jeśli nie obserwuje się postępu objawów, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że będą szukać porady u swego lekarza lub, że zostaną skierowani do diagnostyki szpitalnej.


Wczesne rozpoznanie i przeżycie chorych
z rakiem jelita grubego


Założenie, że wczesne rozpoznanie raka jelita grubego zwiększa przeżycie chorych jest podstawą zalecenia, aby wszyscy pacjenci z nieprawidłowymi objawami z dolnego...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.