Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
10/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Rak prącia

Kazimierz Krajka

Przew Lek 2001, 4, 10, 96-98
Online publish date: 2003/11/04
View full text Get citation
 


W codziennej praktyce klinicznej spotyka się szeroką gamę nowotworów dotyczących nabłonka i tkanek miękkich prącia. Obejmuje ona zmiany od łagodnych brodawek, przez przedrakowe zmiany dermatologiczne do nowotworów złośliwych. Wiele z tych nowotworów posiada podobny obraz makro- i mikroskopowy, różniąc się zdecydowanie przebiegiem klinicznym.







Histologicznie łagodne zmiany, mogą również doprowadzać do olbrzymiego rozrostu miejscowego z destrukcją tkanek, np. guz Buschke-Löwensteina, a zdecydowanie złośliwe cechy carcinoma in situ występują w łagodnej chorobie Bowena. Tak istotne dla prawidłowego leczenia rozpoznanie utrudnia dodatkowo fakt, że wiele chorób o podłożu infekcyjnym przyjmuje postać guzów nowotworowych i odwrotnie.

Należy również podkreślić, że mimo codziennego, wielokrotnego dotykania członka i możliwość oceny jego wyglądu, chorzy zgłaszają się najczęściej do lekarza w stadium bardzo zaawansowanej choroby.

Rak prącia jest schorzeniem o największym znaczeniu klinicznym spośród zmian nowotworowych tego narządu i należy różnicować go z jednostkami wymienionymi poniżej.



Zmiany dermatologiczne




Rogowacenie białe (leukoplakia)


Rogowacenie białe występuje w obrębie żołędzi i związane jest z istnieniem przewlekłych czynników drażniących. Przyjmuje postać typowych łuskowatych płatków lub płytek mogących obejmować ujście zewnętrzne cewki. Może ono poprzedzać lub współistnieć z rakiem, dlatego konieczne jest badanie histologiczne i wnikliwa obserwacja. Wystąpienie owrzodzenia bez tendencji do gojenia każe podejrzewać proces złośliwy.



Liszaj twardzinowy i zanikowy


Zmiana znana również pod nazwą balanitis xerotica obliterans. Przyjmuje postać białawych, zanikowych blaszek umiejscowionych na żołędzi, napletku i w okolicy ujścia zewnętrznego cewki moczowej. W wyniku postępu choroby może dojść do zaniku rowka zażołędnego i wędzidełka oraz zwężenia dystalnego odcinka cewki.



Liszaj płaski


Liszaj płaski jest dermatozą, której towarzyszy silny świąd. Umiejscawia się na kończynach i tułowiu, ale grudki i blaszki mogą występować również na żołędzi.



Guzy mezodermalne


Guzy mezodermalne należą do rzadkich nowotworów...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.