eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
4/2017
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Reumatologia jest jak czarująca kobieta, czyli Wiland, Żuber, Kucharz, Brzosko i Batko debatują

Krystian Lurka
,
Bartosz Kwiatek

Data publikacji online: 2017/12/04
Podczas Wizji Zdrowia spotkali się wybitni reumatolodzy. Piotr Wiland, Zbigniew Żuber, Eugeniusz Kucharz, Marek Brzosko i Bogdan Batko rozmawiali o stanie opieki reumatologicznej, koordynacji i współdziałaniu centrów decyzyjnych, wycenie procedur, a także próbowali stworzyć wieloletni plan rozwoju reumatologii zgodnie z trendami światowej medycyny. Czy im się udało? Dowiedz się, oglądając godzinne nagranie wideo.

– Reumatologia jest jak czarująca kobieta. Ciągle jest tajemnicza i pociągająca, nie starzeje się i jest dość droga. Jest również wymagająca dla partnera, czyli lekarza – stwierdził podczas foresightu medycznego Wizja Zdrowia prof. Eugeniusz Kucharz, były prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
Liderzy tej dziedziny medycyny postawili następującą diagnozę: To dobry rok dla reumatologii i pacjentów zmagających się z chorobami zapalnymi. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia. I choć przyszłość jest nieodgadniona, to reumatolodzy widzą ją w jasnych barwach. Kolejne 5, 15 czy nawet 25 lat to wielka szansa na przełom w leczeniu wielu chorób reumatycznych dzięki personalizacji terapii.
– Terapia indywidualna to przyszłość. Nie będziemy mieć jednego leku. Rozwój badań molekularnych i genetycznych sprawi, że leki będą dostosowywane do potrzeb naszych pacjentów – ocenił prof. Zbigniew Żuber, kierownik Oddziału Dzieci Starszych z Pododdziałem Neurologicznym, Reumatologicznym Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.
– Liczymy także, że terapie będą mniej uciążliwe i przyjdzie taki moment, że pacjent będzie brał lek raz do roku – dodał prof. Piotr Wiland, kierownik Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
– Spersonalizowana terapia z wykorzystaniem markerów genetycznych to najbliższe 25 lat – uważa dr Bogdan Batko, ordynator Oddziału Reumatologii Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie. Niestety zauważa również, że specjalista, który decyduje się na podanie pacjentowi leku biologicznego, musi opracować i wypełnić 25 stron. Na nadmiar biurokracji narzekają wszyscy reumatolodzy.
Biurokracja nie odbiera jednak nadziei na przełomowe terapie konsultantowi krajowemu w dziedzinie reumatologii. Profesor Marek Brzosko uważa, że za ćwierć wieku będziemy mieli lek, który da szansę na wyleczenie w 80%. Tak jak stało się to stosunkowo niedawno w przypadku pacjentów z HCV.
Nie wszyscy pacjenci dobrze odpowiadają na dotychczas proponowane...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.