Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
8/2004
vol. 7
 
Share:
Share:
abstract:

Sprawozdanie z VIII Międzynarodowego Jubileuszowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Krystyna Knypl

Przew Lek 2004, 8, 108-109
Online publish date: 2004/10/05
View full text Get citation
 


VIII Międzynarodowy Jubileuszowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbył się w Warszawie w dniach 15–18 września 2004 r. Otwarcie kongresu poprzedzone było walnym zebraniem członków PTK, liczącego 3 406 osób i będącego jednym z większych towarzystw kardiologicznych w Europie.

Prace PTK prowadzone są na szczeblu centralnym oraz w 17 oddziałach terenowych. Podczas zebrania przedstawiono sprawozdanie z prac ustępującego Zarządu oraz dokonano wyboru nowych władz. Prezesem elektem został prof. Mirosław Dłużniewski, który był również przewodniczącym komitetu organizacyjnego, przygotowującego kongres. Zważywszy na rozmiary kongresu i znakomitą organizację, w niczym nieustępującą podobnym spotkaniom zagranicznym, należy złożyć podziękowania i wyrazy uznania tym wszystkim, których wielomiesięczny trud pozwolił nam w dobrych warunkach uczestniczyć w obradach. Wyjątkowość kongresu wiązała się także z obchodami 50-lecia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, którego początek działalności wyznacza data 28 lutego 1954 r. Powstanie PTK było poprzedzone istnieniem sekcji kardiologicznej Towarzystwa Internistów Polskich w latach 1950–1954.
Jak na każdym ze współczesnych kongresów, uczestnicy mieli szeroki wybór tematów, wykładowców oraz sposobów prezentacji danych. W programie przewidziano ogółem 136 sesji, które toczyły się równolegle w 10 salach. Mogliśmy przysłuchiwać się sesjom jubileuszowym, dydaktycznym, obradom sekcji towarzystwa (podczas których omawiano bardzo specjalistyczne aspekty kardiologii), sesjom satelitarnym firm farmaceutycznych, wreszcie referatom ustnym lub spotkać się z autorami podczas sesji plakatowych.

Nadesłano 1 125 prac naukowych, z których 172 komitet naukowy zakwalifikował do prezentacji ustnej oraz 401 do prezentacji plakatowej. Tak więc aż 49 proc. z nadesłanych prac nie spotkało się z uznaniem recenzentów! Nie jestem zwolenniczką aż tak intensywnej ingerencji recenzentów w to, co mogliśmy zobaczyć lub przeczytać w zbiorze streszczeń kongresowych. W wypadku pracy napisanej poprawnie, zgodnie z wymogami regulaminowymi i niezawierającej uchybień logicznych, nie wyręczałabym aż tak dalece uczestników w ocenie doniesień!
We współczesnej, profesjonalnie prowadzonej edukacji podyplomowej, obie strony, wykładowcy i słuchacze, są partnerami. Ocena wykładowców przez słuchaczy jest powszechnie praktykowanym zwyczajem na światowych i europejskich...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.