Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
8/2004
vol. 7
 
Share:
Share:
abstract:

Standardy diagnostyczne chorób układu żylnego

Arkadiusz Jawień
,
Arkadiusz Migdalski
,
Marek Ciecierski
,
Radosław Piotrowicz

Przew Lek 2004, 8, 49-53
Online publish date: 2004/10/05
View full text Get citation
 
Pojawienie się nowych metod diagnostyki obrazowej (angio-CT, angio-MRI) oraz wzrastająca dostępność ultrasonografii dopplerowskiej spowodowała zmianę podejścia do diagnostyki chorób układu żylnego. Autorzy przedstawiają poszczególne metody badań oraz ich miejsce w zalecanych obecnie standardach diagnostycznych układu żylnego. Nacisk na stosowanie badań małoinwazyjnych spowodował, że ultrasonografia dopplerowska stała się podstawową metodą diagnostyki obrazowej w patologii żylnej wypierając prawie zupełnie flebografię.



Wstęp

W ostatnich latach w sposób zasadniczy zmieniło się podejście diagnostyczne do chorób układu żylnego. Jest to związane z powszechnością chorób żył i rozwojem nowoczesnych metod diagnostycznych, takich jak ultrasonografia dopplerowska (duplex scan), angiografia tomografii komputerowej (angio-CT), angiografia rezonansu magnetycznego (angio-MRI).
Podstawowym badaniem diagnostycznym układu żylnego kończyn dolnych, poza badaniem fizykalnym, jest obecnie ultrasonografia z podwójnym obrazowaniem (duplex scan). Duplex scan w ostatnich latach zastąpił flebografię jako badanie z wyboru w chorobach żył kończyn dolnych, będąc badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, charakteryzującym się wysoką czułością i swoistością, a ponadto spełniając także korzystne warunki ekonomiczne. Duplex scan uważa się dzisiaj za badanie z wyboru w diagnostyce zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych. Trzeba również wspomnieć o roli duplex scan w diagnostyce i mapowaniu układu żylnego kończyn dolnych przed zabiegiem operacyjnym. Badanie to jest niezbędne przed operacją, u chorych z zespołem pozakrzepowym, niewydolnością żył przeszywających, niewydolnością układu głębokiego oraz żylakami nawrotowymi. Duplex scan wykonuje się również jako badanie przedoperacyjne u chorych z żylakami pierwotnymi, w celu wykluczenia niewydolności i zakrzepicy w układzie głębokim oraz zaplanowania zabiegu poprzez określenie źródła i rozległości niewydolności układu powierzchownego. Wraz z rozwojem ultrasonografii i wzrastającą jej dostępnością pozostałe badania układu żylnego (pletyzmografia, fotopletyzmografia, wolumetria, doppler fali ciągłej) schodzą na plan dalszy, choć nadal do złotych standardów diagnostyki chorób żył, poza duplex scan, należą flebografia i pomiar ciśnienia żylnego [1].

Diagnostykę układu żylnego kończyn dolnych rozpocząć należy od...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.