Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
3/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Świadczenia medyczne dla cudzoziemców przebywających w Polsce

Ewa Król-Kończewska

Online publish date: 2004/01/13
View full text Get citation
 


Obecnie świadczenia medyczne dla obcokrajowców przebywających w Polsce udzielane są na terenie całego kraju, a regulują je zapisy 8 i 10 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.







W związku z pracami parlamentu nad nowelizacją tej ustawy można się spodziewać zmiany tych uregulowań. Jednak, do czasu uchwalenia nowelizacji, to czy i w jaki sposób cudzoziemiec uczestniczy w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego uzależnione jest m.in. od jego statusu prawnego. Istnieje niestety duża grupa obcokrajowców, których tenże status społeczny uniemożliwia ich ubezpieczenie w systemie państwowych ubezpieczeń zdrowotnych. Pewna część cudzoziemców może jednak otrzymać bezpłatną pomoc medyczną z innego tytułu, np. umów międzynarodowych regulujących kwestie wzajemnej pomocy medycznej dla obywateli tych państw. To, czy i w jaki sposób obcokrajowiec uczestniczy w systemie ubezpieczeń zdrowotnych jest uzależnione od jego statusu prawnego lub innych uzależnień. Mogą oni jednak podlegać ubezpieczeniu obowiązkowo, mogą również dobrowolnie ubezpieczyć w którymś z towarzystw ubezpieczeniowych.

Do osób objętych obowiązkiem ubezpieczenia należą osoby, które przebywają na terytorium Polski na podstawie karty stałego pobytu lub karty czasowego pobytu wydanej w związku z udzieleniem statusu uchodźcy.

Osoby, które ubezpieczają się na własne życzenie i jeśli są zatrudnione w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach lub w międzynarodowych instytucjach, składają wniosek w kasie chorych i odprowadzają miesięczną składkę (zależną od deklarowanego miesięcznego dochodu), z zachowaniem prawa do kompensaty składki z zaliczki na podatek dochodowy, jeśli jest on opłacany w Polsce.

Świadczeniodawcy, którzy udzielają pomocy medycznej cudzoziemcom, powinni pamiętać, że w zależności od statusu zagranicznego pacjenta, należność za wykonywane usługi regulują różni płatnicy. Tak więc płatnikiem może być: kasa chorych, budżet państwa, sam pacjent lub firma ubezpieczeniowa, w której wykupił stosowną polisę.

Zaświadczenia udzielane cudzoziemcom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeniodawcom płacą kasy chorych.
Wraz z obcokrajowcem ubezpieczającym się w kasie chorych, prawo do świadczeń zdrowotnych z tytułu opłacanej składki uzyskują członkowie jego rodziny...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.