Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
9/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Szanowni Czytelnicy

Witold Szyfter

Przew Lek 2002, 5, 9, 73
Online publish date: 2003/08/22
View full text Get citation
 


Szanowni Czytelnicy!




Otorynolaryngologia to specjalizacja obejmująca swym zasięgiem choroby ucha, nosa, gardła i krtani, a także coraz to inne zagadnienia w miarę pojawiania się stale nowych możliwości diagnostyczno-terapeutycznych. Dziedzinami ściśle z nią związanymi i wywodzącymi się z niej są foniatria i audiologia, o których również jest mowa w naszym opracowaniu.
Do najważniejszych celów otorynolaryngologii należą: walka z zakażeniami górnych dróg oddechowych i pokarmowych, profilaktyka i leczenie nowotworów w obrębie głowy i szyi oraz szeroko rozumiane wykrywanie i leczenie niedosłuchu.
Mimo ogromnego postępu w medycynie, którego jesteśmy wszyscy świadkami, problem zakażeń jest stale aktualny i daleka jeszcze droga do jego rozwiązania. Ostre stany zapalne górnych dróg oddechowych stanowią nadal najczęstsze przyczyny zgłaszania się chorych do lekarza, jak i absencji chorobowej w pracy. Prawie każde dziecko do 6. roku życia przechodzi chociaż raz zapalenie ucha środkowego, a ostre zapalenie części nosowej gardła rozpoznawane jest średnio 5–8-krotnie rocznie u większości dzieci. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych stanowi również wyzwanie terapeutyczne, jako że dotyka znaczną grupę populacji polskiej. Te wszystkie stany zapalne mogą być związane z procesami alergicznymi, tak obecnie często występującymi.
Raki krtani, języka i migdałka podniebiennego należą do nowotworów złośliwych o wyraźnej tendencji narastania pod względem liczby nowych zachorowań, a ich związek z nawykiem palenia papierosów, a także nadużywania alkoholu nabiera szczególnego znaczenia. W onkologicznych statystykach europejskich Polska znajduje się, niestety, w ścisłej czołówce. Leczenie chirurgiczne tych nowotworów prowadzi często do znacznego okaleczenia i oszpecenia chorych, np. po całkowitym usunięciu krtani czy resekcji szczęki, co w sposób istotny wpływa na standard życia i pracy zawodowej w okresie pooperacyjnym. Jako że nasze działania chirurgiczne dokonują się w obrębie głowy i szyi, stale muszą być brane pod uwagę problemy estetyczne.
Wyniki leczenia nowotworów złośliwych jamy ustnej, gardła i krtani w Polsce nie są zbyt optymistyczne i dlatego trzeba jeszcze wiele pracy dla podniesienia skuteczności ich wykrywania i postępowania terapeutycznego.
Sprawny słuch u dziecka ma podstawowe znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju intelektualnego u emocjonalnego, jak i wykształcenia...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.