Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
1/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Szara strefa błędów lekarskich

Barbara Świątek

Przew Lek 2001, 4, 1/2, 10-12
Online publish date: 2003/09/01
View full text Get citation
 


O błędach lekarskich mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Ze szczególnym upodobaniem zajmują się tym problemem media; ich przekazy zazwyczaj nie są fachowe i to można zrozumieć. Niestety, są niejednokrotnie także niesumienne, wypaczają istotę sprawy, ale czynią ją bardziej atrakcyjną dla słuchacza lub czytelnika. Zdarza się, iż z trudem rozpoznaję – w relacjonowanym przez dziennikarzy zdarzeniu – znaną mi dokładnie i opiniowaną przeze mnie sprawę, dotyczącą zarzutu nieprawidłowego postępowania lekarskiego.





Złożenie w prokuraturze ustnego zawiadomienia o przestępstwie, tj. podejrzeniu popełnienia błędu lekarskiego, spowodowane jest zazwyczaj znaczącym dla życia i zdrowia pacjenta zdarzeniem, związanym z jego leczeniem. Ma ono miejsce najczęściej w szpitalu, nieco rzadziej dotyczy pogotowia ratunkowego, a już wyjątkowo rzadko przychodni i gabinetów lekarskich. Wyjątkiem od reguły są zarzuty osób odbywających karę pozbawienia wolności, które bardzo często składają zażalenia na więzienną służbę zdrowia, zarzucając jej błędne diagnozowanie i leczenie. Celem tych działań jest m.in. wymuszenie przerwy w odbywaniu kary w związku z koniecznością leczenia w warunkach wolnościowych. Zawiadomienia o przestępstwie składają najczęściej pacjenci lub ich rodziny (w przypadku dzieci lub śmierci pacjenta); wyjątkową rzadkością jest zawiadomienie prokuratury przez pracownika służby zdrowia, np. ordynatora. Zdarzają się także zawiadomienia w formie anonimów podpisanych, np. personel pielęgniarski szpitala.

Podstawą wszelkiego opiniowania sądowo-lekarskiego, zarówno dla celów karnych, jak i cywilnych są Postanowienia prokuratur i sądów, zawierające problemy, które biegły ma rozwiązać lub nawet bardzo szczegółowe pytania, na które ma odpowiedzieć. Opiniowanie w sprawach dotyczących oceny prawidłowości postępowania lekarskiego to nie tylko coraz większy, ale chyba najtrudniejszy wycinek pracy medyka sądowego; takich spraw w niniejszych rozważaniach nie brano pod uwagę.

Przedmiotem analizy będą sprawy nie dotyczące oceny postępowania lekarskiego, lecz zupełnie innych zagadnień, np. odszkodowania, ustalenia zdolności do pracy zarobkowej czy alimentacji, zdolności do odbywania kary pozbawienia wolności, kwalifikacji karnej obrażeń ciała itp. Podstawą opiniowania są w tych sprawach przede wszystkim wyniki aktualnych badań lekarskich, ale także dane zawarte...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.