Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
3/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Uczulenie na roztocze kurzu mieszkaniowego - powszechny problem diagnostyczno-terapeutyczny

Bolesław Samoliński

Online publish date: 2004/01/13
View full text Get citation
 


Roztocze kurzu mieszkaniowego są głównym alergenem odpowiedzialnym za całoroczny nieżyt alergiczny nosa oraz astmę oskrzelową. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci obserwuje się tendencję do wzrostu występowania reakcji uczuleniowych na nie.








Epidemiologia


W Japonii swoiste przeciwciała IgE (as-IgE) na roztocze kurzu domowego w surowicy osób badanych wzrosły z 15 proc. w 1981 r. do 23 proc. w 1991 r. w populacji 312 dzieci w wieku 13-14 lat. W Szwajcarii analogiczne badania wykazały systematyczny wzrost as-IgE na roztocze kurzu domowego z 6 proc. w 1983 r. do 29 proc. w 1992 r., przy czym największy przełom notowany był między 1989 i 1990 rokiem: z 12 do 21 proc. W innych krajach analogiczne dane wskazują na występowanie uczulenia na roztocze kurzu domowego w badanych populacjach średnio między 23 a 29 proc. W Warszawie badania alergologiczne przeprowadzone na 1 337 chorych cierpiących z powodu nieżytów nosa wykazały uczulenie u 50,9 proc., tj. 680 osób, spośród których alergia na roztocze Dermatophagoides farinae i pteronyssinus stanowiła ok. 20 proc.



Roztocze


Należą do podkrólestwa wielokomórkowców (Metazoa), typu stawonogów (Arthropoda), podtypu szczękoczółkowców (Chelicerata), gromady pajęczaków (Arachnida), wśród których stanowią jeden z dziewięciu rzędów o nazwie Acarina (roztocze). Gatunki uczulające pochodzą głównie z rodziny Pyrogliphidae. Cechą różniącą je np. od pająków jest posiadanie czterech par odnóży, dwu par szczękoroży (chelicari) i dwóch par nogogłaszczek (pedipalpi) przy jednocześnie nie zaznaczonej segmentacji ciała. Uczulające w domach, należą do trzech gatunków: Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae i Euroglyphus maynei. Są to pajęczaki o wielkości 0,3-0,4 mm, głównie występujące w łóżkach. W cyklu rozwojowym przechodzą pięć stadiów: jajo, larwa, dwa stadia nimf (protonimfa, tritonimfa), osobnik dorosły. Czas przebiegu cyklu uzależniony jest od gatunku, temperatury oraz wilgotności względnej i wynosi średnio 3-4 miesiące. Po tym czasie samica składa ok. 30-50 jaj. Jednak w optymalnych warunkach czas przeżycia może się zwiększyć nawet do 500 dni, a płodność do 105 jaj.

Najkorzystniejsze dla roztoczy warunki środowiskowe wynoszą odpowiednio:

-...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.