ISSN: 2081-2477
Kardiologia Oparta na Faktach
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt
2/2010
vol. 1
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

WYWIAD NUMERU
Wywiad z profesorem Marianem Zembalą – Prezesem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Serca i Naczyń

Maciej Banach

KOF 2010; 2: 109–112
Data publikacji online: 2010/06/28
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
– Panie Profesorze, gratuluję przewodniczenia towarzystwu European Society for Cardio-Vascular Surgery (ESCVS), to kolejne, po prof. Piotrze Ponikowskim (Heart Failure Association of ESC) oraz prof. Krzysztofie Narkiewiczu (European Society of Hypertension), ogromne wyróżnienie dla polskiego naukowca. Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, co trzeba zrobić, by zostać prezesem europejskiego towarzystwa.
Myślę, że pracować w swojej dziedzinie w taki sposób, aby efekty tej pracy były widoczne poprzez udokumentowany, tj. opublikowany dorobek naukowy i kliniczny. Jednocześnie powinna temu towarzyszyć sprawność organizacyjna w kierowaniu i koordynowaniu prac zespołu. W moim przypadku – przed 10 laty zostałem zaproszony do udziału w pracach Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Serca i Naczyń przez jednego z ówczesnych liderów – dr. F. Vermeulena z Utrechtu w Holandii. Początkowo miałem do spełnienia pewne zadania związane z aktywizacją środowiska kardiochirurgów i chirurgów naczyniowych z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Stopniowo proponowano mi coraz to większe zadania – zostałem członkiem Zarządu, najpierw jako doradca w zakresie kardiochirurgii (cardiac advisor), następnie jako prezes elekt, a od roku 2010 – prezes tego najstarszego w Europie Towarzystwa Chirurgii Serca i Naczyń. Dla mnie to zaszczyt, to prawda, ale jednocześnie dużo związanych z tą funkcją obowiązków na najbliższe dwa lata. Pamiętając jednak, że założycielem ESCVS był w 1951 r. nie kto inny, jak sam prof. René Leriche, a przez prawie 60 lat działalności uczestniczyły w nim takie autorytety w kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej, jak R. Dos Santos, C. Crafoord, E. Derra, V. Bjork, E. Kieffer, a także wybitny polski chirurg prof. Jan Nielubowicz (1978–1980), myślę, że warto podjąć takie wyzwanie, jednocześnie starając się mu sprostać.

– Jakie najważniejsze wyzwania stawia przed sobą na najbliższe dwa lata prezes, a jakie towarzystwo ESCVS?
Zadań integrujących działalność w zakresie sercowo-naczyniowym jest wiele, ale do moich priorytetów należą:
• przygotowanie ESCVS do obchodów w roku 2011 jubileuszu 60-lecia działalności naszego towarzystwa;
• przygotowanie atrakcyjnego programu naukowego i szkoleniowego we współpracy z Komitetem Naukowym i Zarządem dwóch kolejnych kongresów ESCVS – w roku 2011 w Moskwie i w 2012 w Dubrowniku w Chorwacji;
• zaproszenie do...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.