Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
1/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Wczesne wykrywanie uszkodzeń słuchu u noworodków i niemowląt

Henryk Skarżyński
,
Małgorzata Mueller-Malesińska

Przew Lek 2001, 4, 1/2, 111-118
Online publish date: 2003/09/02
View full text Get citation
 


Ciężkie uszkodzenie słuchu u noworodków występuje kilkanaście razy częściej niż wrodzona niedoczynność tarczycy i fenyloketonuria, które bada się powszechnie w Polsce. Wrodzone lub okołoporodowe uszkodzenie słuchu u dzieci powinno być wykryte do 3 mies. życia, a do 6 mies. dziecko powinno zostać zdiagnozowane, zaaparatowane i objęte rehabilitacją. Ma wtedy szansę, dzięki wykorzystaniu plastyczności ośrodkowego układu nerwowego, rozwijać mowę prawie równolegle z rówieśnikami.






Tak wczesną diagnozę i interwencję zapewnia tylko prowadzenie przesiewowych badań słuchu noworodków i niemowląt. Badania przesiewowe słuchu u noworodków zdobyły w ostatnim dziesięcioleciu trwałą pozycję wśród uznanych w świecie procedur klinicznych. Choć w żadnym kraju nie są jeszcze obowiązkowe, to jednak ich wdrażanie odbywa się na szeroką skalę w coraz większej liczbie państw. Celowość prowadzenia badań została potwierdzona m.in. przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia w 1993 r. Zagadnieniu temu poświecono konferencję, która odbyła się w maju 1998 r. w Mediolanie (European Consensus Development Conference on Neonatal Hearing Screening), podczas której wydano dokument zalecający prowadzenie tego rodzaju badań u wszystkich noworodków. Zespół Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFPS) był współtwórcą tego dokumentu, bowiem miał już – uznane w świecie – duże doświadczenie związane z prowadzeniem tego rodzaju badań od początku lat 90. W latach 1995–1998 zespół realizował projekt zamawiany przez ministra zdrowia i opieki społecznej, którego wynikiem było opracowanie polskiego ujednoliconego programu badań przesiewowych noworodków i niemowląt pod kątem uszkodzenia słuchu. W 1998 r. zespół IFPS otrzymał za te osiągnięcia nagrodę Io Ministra Zdrowia i wziął na siebie obowiązek wdrożenia wyników tego programu do praktyki klinicznej. Zakłada on wykonywanie badań przesiewowych noworodków pod kątem wykrywania uszkodzeń słuchu w grupie szczególnie zagrożonej, tam zaś, gdzie pozwalają na to możliwości sprzętowe – wykonywanie powszechnych badań słuchu u każdego noworodka z docelowym objęciem badaniami przesiewowymi wszystkich dzieci.

Od 1998 r. Polska jest krajem, w którym badania przesiewowe słuchu u noworodków rozwijają się niezwykle dynamicznie, jednakże tylko w takim zakresie, w jakim było możliwe finansowanie ich przez instytucje pozarządowe. Celem wznawianej od prawie 3...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.