Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
5/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Wirusowe zapalenia wątroby

Paweł Migdalski

Przew Lek, 2001, 4, 5, 68, 102-106
Online publish date: 2003/09/22
View full text Get citation
 



W artykule przedstawiono zagadnienia epidemiologiczne, diagnostyczne, kliniczne i terapeutyczne zakażeń wirusami hepatotropowymi. Uwzględniono ewolucję w kierunku zapaleń przewlekłych, marskości i raka pierwotnego wątroby. Omówiono współczesne leczenie zapaleń przewlekłych. Uzupełnienie tematu stanowią uwagi praktyczne, skierowane głównie do lekarzy opieki podstawowej.








Uwagi wstępne


Wirusowe zapalenie wątroby (wzw) jest ostrą, polietiologiczną chorobą zakaźną i zaraźliwą. Stanowi ona, ze względu na częstość występowania i poważne następstwa, niezwykle istotny problem sanitarny, epidemiologiczny, społeczny i socjologiczny, zarówno globalny, jak i lokalny. Uwarunkowania epidemiologiczne zachodzące w Polsce, pozwalają zauważyć zmniejszanie się liczby przypadków ostrego wzw. W latach 1960–1980 rejestrowano ich rocznie od 80 tys. do 65 tys. (zapadalność 247 do 138/100 tys. mieszkańców), zaś w latach 90. - 37 tys. do 10 tys. (zapadalność 97 do 28/100 tys. mieszkańców) nowych zachorowań. Na zjawiska te wpłynęło mniej zachorowań na wzw typu B (rozpowszechnienie szczepień, poprawa skuteczności sterylizacji), a ostatnio także wzw A (poprawa warunków socjalnych i kultury sanitarnej). Niewątpliwie niepokojącym zagadnieniem jest zdecydowanie większa liczba przewlekłych zapaleń wątroby typu C (pzw C).

Znajomość problemów dotyczących zakażeń wirusami hepatotropowymi pozwala na optymalizację profilaktyki oraz terapii. Dąży się do przerwania dróg szerzenia się tych zakażeń, bardzo często bezobjawych, ich rozpoznania i leczenia. Przewlekłe zapalenie wątroby, pozapalna marskość i pierwotny rak wątroby, są konsekwencją braku wyleczenia ostrych wzw typu B, D i C.



Etiologia


Czynnikami etiologicznymi wzw są wirusy hepatotropowe:

- hepatitis A (HAV),

- hepatitis B (HBV),

- hepatitis C (HCV),

- hepatitis D (HDV),

- hepatitis E (HEV),
dla których pierwotną lokalizacją zakażenia jest wątroba.

Inne wirusy wtórnie uszkadzają wątrobę. Oznacza to, że miejscem pierwotnej replikacji są narządy zlokalizowane poza wątrobą. Najistotniejsze z tych wirusów należą do rodziny herpetoviridae i są to:

- wirus cytomegalii (CMV),

- Epsteina-Barr (EBV),

- opryszczki...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.