Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
3/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Wykorzystywanie samochodu w działalności gospodarczej przez osoby wykonujące praktyki indywidualne oraz przez spółki cywilne, jawne, komandytowe i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Henryka Romanow

Online publish date: 2003/12/19
View full text Get citation
 


Artykuł omawia prawne aspekty wykorzystania samochodu w działalności gospodarczej prowadzonej zarówno przez osoby indywidualne, jak i przez różnego rodzaju spółki, a wszelkie zawiłości tłumaczy za pomocą obrazowych przykładów.









Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością




Zakup samochodu a koszty uzyskania przychodów


Zakupu samochodu może dokonać osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka nie posiadająca osobowości prawnej.

Jeżeli zakupu dokonuje osoba fizyczna, to samochód będzie stanowił składnik majątku jednostki po dokonaniu wpisu do ewidencji środków trwałych – na podstawie wystawionej faktury lub umowy kupna-sprzedaży.

Jeżeli natomiast zakupu dokonuje osoba prawna to samochód w sposób automatyczny stanowi majątek tego podmiotu. Wydatki poniesione na zakup tego samochodu będą w przyszłości podstawą do odpisów amortyzacyjnych wliczanych w koszty uzyskania przychodów.

Wydatki związane z zakupem samochodu, są to środki finansowe należne sprzedającemu oraz inne środki związane bezpośrednio z nabyciem, to znaczy: koszty transportu, załadunku, wyładunku, ubezpieczenia na czas transportu, prowizji, cła, podatku akcyzowego i podatku VAT (dla nie VAT-owców, którymi z reguły są osoby świadczące usługi medyczne).

Tak więc cena nabycia samochodu stanowi sumę wymienionych kosztów i w takiej wysokości należy określić wartość środka trwałego (samochodu) w celu dokonywania miesięcznych odpisów amortyzacyjnych, które będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Pozostałe koszty nabycia samochodu – o które chcemy podwyższyć wartość środka trwałego – powinny zostać odpowiednio udokumentowane.



Koszty bieżące użytkowania samochodu służbowego


Składki na ubezpieczenie (OC i AC) stanowią koszty uzyskania przychodów. Koszty te jednak są limitowane.

Koszty ubezpieczenia wszystkich samochodów – niezależnie od faktu, czy zostały one wprowadzone do ewidencji środków trwałych, czy też nie – podlegają określonym zasadom.

Koszty ubezpieczenia za samochody osobowe i inne, o dopuszczalnej ładowności nie przekraczającej 500 kg, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów od kwoty przekraczającej część składek, ustalonej w takim stosunku, w jakim pozostaje...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.