eISSN: 2543-6627
ISSN: 2450-9167
Reumatologia News
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
1/2017
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Wyleczyć stan zapalny i ulżyć w bólu
ROZMOWA Z KATARZYNĄ PAWLAK-BUŚ

Alicja Kostecka

Data publikacji online: 2017/05/26
O roli niesteroidowych leków przeciwzapalnych w leczeniu chorób reumatycznych mówi dr Katarzyna Pawlak-Buś z Kliniki Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne należą, oprócz antybiotyków, do grupy najczęściej stosowanych specyfików. Jaka jest ich rola w leczeniu chorób reumatycznych?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne zgodnie z nazwą mają przede wszystkim działanie przeciwzapalne, o czym często się zapomina. Zazwyczaj stosuje się je w leczeniu bólu. Dla reumatologów zajmujących się leczeniem przewlekłego procesu zapalnego, najważniejszą funkcją tych leków jest jednak działanie przeciwzapalne. Komponent przeciwbólowy jest dodatkowym atutem i ma poprawić ogólny stan pacjenta.

Wiadomo, że choroby reumatyczne leczy się przez wiele lat. Czy stosowanie NLPZ w długim okresie w leczeniu chorób reumatycznych przynosi więcej pożytku, czy szkód, biorąc pod uwagę skutki uboczne podawania tych leków?

Z punktu widzenia przewlekłej terapii najważniejsza jest indywidualizacja leczenia. Biorąc pod uwagę przyczynę chorób reumatycznych, NLPZ wykazują istotne działanie nie tylko w chorobach zapalnych kości i stawów, lecz także w chorobach układowych, którym towarzyszy zapalenie stawów. Dlatego też analizując ryzyko i korzyści z leczenia przewlekłego NLPZ, przeważają jednak korzyści. W chorobach reumatycznych pacjent leczony jest długo, przez wiele lat, a zmiany zapalne dotyczą również wielu narządów wewnętrznych, dlatego pacjenci muszą być objęci opieką internistyczną. W związku z tym konieczna jest stała kontrola chorego pod kątem tolerancji leczenia, ewentualnych skutków ubocznych leków, objawów ze strony przewodu pokarmowego, nerek itd. Pacjent leczony reumatologicznie musi być monitorowany również pod kątem nadciśnienia tętniczego i ryzyka sercowo-naczyniowego. Główne obawy związane ze stosowaniem NLPZ dotyczą ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Generalnym problemem nie są jednak NLPZ, lecz same choroby reumatyczne. We wszystkich przewlekłych chorobach reumatycznych ze względu na podłoże zapalne istnieją warunki do przyspieszonego rozwoju zmian miażdżycowych i tym samym powikłań sercowo-naczyniowych. Rozwija się miażdżyca, a na jej tle nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i powikłania, takie jak zawał czy udar. Dlatego lecząc zdecydowanie i agresywnie jedną z najczęściej występujących chorób zapalnych, np. reumatoidalne zapalenie stawów, nie tylko poprawiamy rokowanie u naszych...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.