ISSN: 1233-2216
Wielkopolska Izba Lekarska - Biuletyn Informacyjny
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt
3/2006
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:

Z prac sejmowej Komisji Zdrowia

Data publikacji online: 2006/03/15
Plik artykułu:
- Z prac sejmowej.pdf  [0.08 MB]
Pobierz cytowanie
 
 

Platforma Obywatelska chce, by premier zajął stanowisko w sprawie wypowiedzi Ludwika Dorna o braniu lekarzy w kamasze.
W związku z protestem lekarzy po obraźliwej dla środowiska wypowiedzi wicepremiera Ludwika Dorna, poseł PO Maciej Świątkowski wystąpił 15 lutego 2006 r. podczas posiedzenia Komisji Zdrowia z wnioskiem o przygotowanie dezyderatu do Prezesa Rady Ministrów. Już 8 stycznia 2006 r. stanowisko w tej sprawie zajął III Krajowy Zjazd Lekarzy. 30 grudnia 2005 r. podczas konferencji prasowej poświęconej sytuacji w ochronie zdrowia, wicepremier Ludwik Dorn powiedział, że istnieje możliwość posłania do wojska tych lekarzy, którzy po Nowym Roku odmówią otwarcia gabinetów, by w ten sposób zmusić ich do wykonywania obowiązków. Wicepremier Dorn powiedział: Jeżeli wystąpi i będzie się nasilać niebezpieczeństwo dla obywateli, istnieje możliwość brania lekarzy w kamasze. Lekarze poczuli się obrażeni tą wypowiedzią. Rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji przekazał jednak informację, że jego szef nie zmieni zdania i lekarzy nie przeprosi. Poseł Świątkowski przypomniał, że Rzecznik Praw Obywatelskich ocenił, że ewentualne wcielanie lekarzy do wojska nie byłoby możliwe bez złamania prawa. W związku z tym poseł Platformy złożył wniosek do komisji o skierowanie dezyderatu do premiera Kazimierza Marcinkiewicza, aby zajął stanowisko w tej sprawie. Za wnioskiem głosowali posłowie PO, PSL i poseł SLD (8 głosów), przeciwko byli posłowie PiS, Samoobrony i LPR (12 głosów). Wygląda więc na to, że wypowiedzi premiera na ten temat w Sejmie nie usłyszymy.





Pierwsze posiedzenie Komisji Zdrowia Publicznego i Lekarzy Ubezpieczeñ Zdrowotnych V kadencji ORL


Decyzją Rady Okręgowej WIL z 27 stycznia 2006 r. przewodniczącą Komisji Zdrowia Publicznego i Lekarzy Ubezpieczeń Zdrowotnych została dr Elżbieta Marcinkowska. 16 lutego 2006 r. w siedzibie Wielkopolskie Izby Lekarskiej odbyło się pierwsze w tej kadencji zebranie komisji. Przedmiotem spotkania było: 1. Ustalenie składu i ramowego programu pracy Komisji oraz terminów spotkań. 2. Wybory sekretarza Komisji. 3. Wybory kierowników zespołów problemowych zgodnych z programem pracy Komisji. 4. Ustalenie zapisów regulaminu Komisji. 5. Dyskusja dotycząca kontraktowania świadczeń w roku 2006. 6. Relacja z posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. 7. Wolne głosy i wnioski. Dokonano wyboru w głosowaniu jawnym sekretarza Komisji – został nim dr Krzysztof Ożegowski – oraz kierowników zespołów problemowych. Kierownikiem Zespołu Lekarzy Rodzinnych została dr Elżbieta Marcinkowska. Kierownikiem Zespołu Lekarzy Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej została dr Karina Buxakowska. Kierownikiem Zespołu ds. Lekarzy Zatrudnionych w Zakładach Opieki Zdrowotnej został dr Piotr Śliwiński. Powołano także pełnomocnika ds. kontaktów z Komisją Stomatologiczną. Został nim dr Andrzej Baszkowski. Do zadań Komisji należą: - zadania określone przez Okręgową Radę Lekarską, - zadania wynikające z uchwał Okręgowego Zjazdu Lekarzy, - analiza i rozwiązywanie problemów lekarzy w aspekcie bieżących i przyszłych kontraktów, - rozwiązywanie i/lub opiniowanie bieżących problemów zgłaszanych przez lekarzy – członków WIL, - rozpatrywanie zagadnień formalnoprawnych wykonywania zawodu lekarza poprzez zgłaszanie postulatów wniosków do właściwych organów Izby, - udział przedstawicieli Komisji w spotkaniach z przedstawicielami NFZ, samorządów różnych szczebli oraz instytucji ochrony zdrowia. Na zebraniu ustalono stały termin zebrań Komisji. Będzie to trzeci czwartek miesiąca o godz. 18.30. Ponadto, jeżeli projekt regulaminu Komisji zostanie zatwierdzony przez ORL, dopuszczalne będzie powiadamianie o zebraniu drogą elektroniczną bądź za pośrednictwem telefonii komórkowej. Bardzo istotna jest praca Komisji pomiędzy terminami spotkań. Kierownicy i członkowie zespołów problemowych zostali zobligowani przez przewodniczącą Komisji do kontaktów z wyborcami – lekarzami WIL oraz przygotowania pisemnych/elektronicznych informacji o bieżących problemach, należących do kompetencji ich zespołów oraz przedstawienia propozycji ich rozwiązania na najbliższym posiedzeniu Komisji. Do kolegów członków WIL zwracamy się z prośbą o przekazywanie uwag i zgłaszanie problemów związanych z zakresem pracy Komisji również drogą pisemną i elektroniczną na adres Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Pozwoli to dobrze przygotować się do planowanego spotkania z dyrekcją Narodowego Funduszu Zdrowia. O wszelkich wynikach działań Komisji Zdrowia Publicznego będziemy się starać informować kolegów na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej WIL.
Elżbieta Marcinkowska przewodnicząca Komisji Zdrowia Publicznego Lekarzy Ubezpieczeñ Zdrowotnych







Apel Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Poznaniu z 24 lutego 2006 r. do Narodowego Funduszu Zdrowia



Wielkopolska Izba Lekarska zwraca się z apelem o pilne dokonanie zmian w elektronicznych wersjach umów o udzielanie świadczeń w rodzaju leczenie stomatologiczne. W szczególności konieczne jest poszerzenie słownika świadczeń z zakresu leczenia dorosłych o świadczenia udzielane dzieciom i młodzieży do lat 18.
Uzasadnienie
Przez ostatnie 2 lata funkcjonujący system rozliczeń umożliwiał rozliczanie nadwyżki wykonanych świadczeń u dziecii młodzieży poprzez wpisywanie tych zabiegów w katalog świadczeń wykonanych u dorosłych. Zmiany, które nastąpiły w roku bieżącym, uniemożliwiają dokonywanie takiej operacji. Praktyki i zakłady opieki zdrowotnej, jak również Samorząd Lekarski nie miały w końcu roku 2005 żadnejinformacjio radykalnej zmianie w tym zakresie, dlatego zawarte na rok 2006 umowy opiewają na podobne limity na leczenie dzieci i młodzieży, jak w roku 2004 i 2005. Dla części placówek stwarza to problem zapewnienia płynnej opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą. Mogą w związku z narastającym rozliczaniem kontraktu wykonywać nadwyżki, jednak możliwość ta skończy się w drugiej połowie roku, co zmusiłoby tych świadczeniodawców do radykalnego ograniczenia przyjęć dzieci i młodzieży. Problem ten nie dotyczy tylko Wielkopolski – w związku z ujednoliceniem zasad kontraktowania może być dotkliwy dla pacjentów w tej grupie wiekowej w całym kraju.
Stefan Sobczyński przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej Wojciech Buxakowski sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej

Otrzymują:
1. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller 2. Dyrektor Wielkopolskiego OW NFZ Ryszard Stangierski 3. Naczelna i Okręgowe Rady Lekarskie






Sprawozdanie z pierwszego posiedzenia Komisji Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej w nowej kadencji WIL


W poniedziałek 20 lutego odbyło się pierwsze w nowej kadencji WIL spotkanie Komisji Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej. W zebraniu uczestniczyło 11 osób, w tym troje z poprzedniego składu komisji. Wybrana uchwałą Okręgowej Rady Lekarskiej nowa przewodnicząca dr med. Aldona Pietrysiak przedstawiła propozycje kandydatur swoich zastępców (jednogłośnie zostali nimi prof. Andrzej Obrębowski i dr Marek Popielarz) oraz sekretarza (wybrano dr Marię Kruszyńską-Rosada). Dr Aldona Pietrysiak podziękowała za pracę przedstawicielom komisji poprzedniej kadencji, podkreślając duży wkład pracy i sprawność działania oraz deklarując kontynuację sprawdzonych form pracy przy jednoczesnym wprowadzeniu niezbędnych nowości. Najistotniejsze zmiany to rozdzielenie Komisji Kształcenia i Komisji Współpracy Międzynarodowej. Zakres pracy tych komisji jest różny i podzielenie kompetencji i obowiązków jest całkiem logiczną decyzją. Kolejny wniosek to zmiana procedury przy przyznawaniu punktów edukacyjnych. Przewodnicząca zaproponowała, by podobnie jak w innych izbach okręgowych, wstępna weryfikacja prawidłowo wypełnionych Indeksów Doskonalenia Zawodowego Lekarza była przeprowadzona w siedzibie WIL przez etatowego pracownika. Na posiedzenia komisji trafiałyby tylko wnioski budzące wątpliwości. Nową propozycją było, wynikające z nowych przepisów, pełne włączenie naszej izby do systemu podmiotów uprawnionych do organizacji kształcenia podyplomowego. Mogłoby to wpłynąć znacząco na obniżenie kosztów edukacji ustawicznej i stworzyć alternatywę dla czysto komercyjnych form kształcenia. Dr Pietrysiak zaproponowała, by dobrze ocenione kursy i szkolenia mogły się odbywać nie tylko centralnie, ale też w poszczególnych delegaturach, zwiększając w ten sposób dostępność edukacji podyplomowej dla wszystkich lekarzy. Komisja na pierwszym spotkaniu omówiła ponadto wstępnie kandydatury na funkcję specjalisty wojewódzkiego w wakujących dziedzinach celem przedstawienia ich do akceptacji Radzie Okręgowej. W ostatniej części zebrania rozpatrzono kilkadziesiąt wniosków o pomoc finansową na cele szkoleniowe oraz zweryfikowano punkty edukacyjne w ramach obowiązkowego doskonalenia zawodowego.
Marek Popielarz
PS Przypomnienie zasad dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego i wyjaśnienie najczęstszych wątpliwości – patrz kolejny artykuł.






Punkty edukacyjne – czyli nie taki diabeł straszny...


Wprowadzenie ustawowego obowiązku weryfikacji ustawicznego kształcenia lekarzy wywołało w naszym środowisku rozmaite reakcje. Od akceptacji zachowań służących samodoskonaleniu zawodowemu, funkcjonującemu w naszej profesji od zarania, poprzez postawę obojętną (znowu urzędnicy coś wymyślili), po skrajną negację (przecież ja i tak się szkolę i żadnych punktów nie potrzebuję lub mam tyle pracy, by związać koniec z końcem, że nie mam czasu i pieniędzy na jakieś tam szkolenia...). Czy tego chcemy, czy nie, wiedza medyczna rozwija się gwałtownie i decydując się na wykonywanie zawodu lekarza, musimy stale podnosić swoje kwalifikacje. Wiem, że nikt nie wymyślił optymalnego i bezbłędnego systemu oceny poziomu wiadomości. Tak samo, jak nikogo nie można zmusić, by był dobrym, kompetentnym lekarzem. Równocześnie pamiętajmy, że często nasz pacjent jest osobą coraz lepiej wykształconą, uzyskującą aktualne informacje medyczne z internetu i weryfikującą na bieżąco naszą wiedzę. Ponieważ to my jako samorząd zawodowy mamy zdecydowany wpływ na sposób wykonywania profesji lekarskiej (choć, niestety, nie na warunki pracy i wynagrodzenie), to winniśmy akceptować działania służące w założeniu podniesieniu naszego prestiżu. Ewolucja systemu weryfikacji i uczynienie go bardziej przyjaznym leży w gestii samorządu lekarskiego. Istniejące przepisy prawne (rozporządzenie Ministra Zdrowia z 6 października 2004 r.) z podaną poniżej interpretacją są możliwe do zaakceptowania, a zebranie 200 punktów przez 4 lata dla każdego lekarza jest całkowicie realne. Poniżej cytuję instrukcję obsługi punktów edukacyjnych autorstwa kolegi Krzysztofa Dziubińskiego, zawartą w artykule Kara czy nagroda, zamieszczonym w nr 9 (wrzesień 2005 r.) Gazety Lekarskiej: 1. Pierwszy okres rozliczeniowy rozpoczął się 6 listopada 2004 r., a zakończy się 5 listopada 2008 r. W tym czasie zarówno lekarz, jak i lekarz dentysta powinien uzyskać 200 punktów edukacyjnych na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia (RMZ). 2. W poczet pierwszego okresu rozliczeniowego zalicza się również wszystkie właściwie udokumentowane wydarzenia edukacyjne, w których lekarz uczestniczył między 14 kwietnia 2000 r. a 5 listopada 2004 r. W wypadku braku szczegółowego programu niezbędnego do wyliczenia należnej liczby punktów stosuje się standardowy przelicznik liczby godzin przypadających na dzień aktywności; np. jednodniowy zjazd – 5 pkt. 3. Wydarzenia, o których wyżej mowa, punktowane są na podstawie załącznika nr 3 RMZ (jego tekst zamieszczony jest na ostatnich stronach indeksu). 4. Każdy z nas powinien przygotować w formie pisemnej (o ile to możliwe również w formie elektronicznej) zestawienie dotyczące swojej aktywności edukacyjnej na podstawie posiadanych dokumentów oraz przypisać każdej z wymienionych pozycji należną liczbę punktów edukacyjnych (zgodnie z ww. załącznikiem). Integralną częścią dokumentacji każdego szkolenia jest jego szczegółowy program. 5. Zestawienie powinno obejmować oddzielnie: a) okres od 14 kwietnia 2000 r. do 5 listopada 2004 r. oraz b) okres od 6 listopada 2004 r. do 5 listopada 2008 r. 6. Po zakończeniu inwentaryzacji posiadanych dokumentów należy się porozumieć telefonicznie z właściwą komórką okręgowej izby lekarskiej w celu ustalenia terminu spotkania w siedzibie izby, podczas którego zostaną dopełnione niezbędne formalności, a mianowicie: 7. Pracownik sprawdzi zestawienie, dokona ewentualnej korekty i udzieli wyjaśnień. Następnie zainteresowany wpisze do indeksu niezbędne dane, które zostaną potwierdzone przez pracownika izby. 8. W uzasadnionych wypadkach poświadczenia wpisów do indeksu można dokonać w trakcie danego okresu rozliczeniowego, natomiast adnotacja w Prawie wykonywania zawodu o dopełnieniu obowiązku doskonalenia zawodowego, wraz z ostateczną liczbą uzyskanych punktów będzie wpisywana w IV kwartale2008 r. oraz I kwartale 2009 r.
Opracował Marek Popielarz







Koalicja Teraz Zdrowie


Jak zapewne wielu Czytelnikom wiadomo, na przełomie stycznia i lutego zawiązała się Koalicja Teraz Zdrowie, której współzałożycielem i członkiem Rady Koalicji jest Naczelna Rada Lekarska. Koalicja przystępuje do ofensywy medialnej, organizując w miastach będących siedzibami okręgowych rad lekarskich spotkania z lokalnymi mediami i lokalnymi przedstawicielami władz. Celem spotkań jest: - promowanie i utrwalanie postulatów koalicji, - upowszechnianie racjonalnych argumentów przemawiających za koniecznością radykalnego zwiększenia finansowania systemu ochrony zdrowia, - dotarcie z naszą argumentacja do lokalnych mediów oraz – równolegle – do lokalnych przedstawicieli władzy samorządowej i centralnej, - pozytywna zmiana nastawienia opinii publicznej do postulowanych przez koalicję reform. Przewodniczący WIL dr Stefan Sobczyński podjął się roli gospodarza poznańskiego spotkania koalicji. Odbędzie się ono 10 kwietnia w sali Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu w godzinach od 10.00 do 14.00. Obecni będą m.in. wojewoda, posłowie i senatorowie z Wielkopolski, przedstawiciele władz samorządowych, prezes NRL K. Radziwiłł oraz reprezentanci wszystkich sygnatariuszy koalicji. Konferencję rozpocznie spotkanie z mediami. Wielkopolska Izba Lekarska zaprasza lekarzy WIL do wzięcia udziału w konferencji. Chętnych prosimy o kontakt telefoniczny z biurem izby, można też skorzystać z formularza rejestracyjnego na www.wil.org.pl (łącze w menu strony głównej). Ponieważ liczba miejsc, jakimi dysponuje WIL, jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.