Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
5/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Zakażenia wirusem HIV/AIDS

Grażyna Barałkiewicz

Przew Lek, 2001, 4, 5, 68, 82-85
Online publish date: 2003/09/22
View full text Get citation
 


Zakażenie HIV w czasie ostatnich 20 lat stało się problemem ogólnoświatowym. Wirus HIV przekroczył granice tradycyjnie pojmowanych grup ryzyka i obecnie z tym zakażeniem spotkać się można w praktyce lekarskiej u pacjenta w każdym wieku, z każdej grupy społecznej. W pracy przedstawiono podstawowe informacje o zakażeniu HIV, objawach klinicznych i leczeniu. Dzięki postępowi w badaniach farmakologicznych w dziedzinie leków przeciwretrowirusowych, zakażenie HIV staje się dla leczonych chorobą przewlekłą, dlatego wczesne rozpoznanie obecności zakażenia jest bardzo ważne nie tylko ze względów epidemiologicznych.








Wprowadzenie


Od pierwszego doniesienia o istnieniu nowej choroby szerzącej się początkowo wśród homoseksualistów, a potem narkomanów dożylnych, minęło 19 lat. Mimo rosnącej z każdym rokiem wiedzy o zakażeniu HIV, chorobę tę otacza ciągle wiele przesądów i uprzedzeń. Mimo oznak AIDS-fobii i nietolerancji wobec osób zakażonych, większość polskiego społeczeństwa nie traktuje zakażenia HIV jako realnego zagrożenia dla siebie i rodziny. Wielu lekarzy wciąż jeszcze nie ma nawyku brania pod uwagę możliwości zakażenia HIV podczas przeprowadzania diagnostyki różnicowej w związku z dolegliwościami chorych. Owocuje to niejednokrotnie późnym, a czasem nawet krańcowo późnym postawieniem właściwego rozpoznania.



Etiologia


Wirus HIV, czyli ludzki wirus upośledzenia odporności, został zidentyfikowany w 1983 r. Wykryto 2 typy wirusa: HIV-1 i HIV-2. Pierwszy rozprzestrzeniony jest na całym świecie, drugi występuje głównie w Afryce Zachodniej. Znane są różne podtypy wirusa HIV-1, nazywane od A do J oraz O. W Europie, Ameryce i Afryce występuje typ A. Wirus HIV należy do rodziny retrowirusów (rodzaj lentiwirusów). Wirusowy genom zawiera RNA. Na zewnątrz występuje białkowa otoczka. Rdzeń wirusa zawiera także białka enzymatyczne, w tym charakterystyczną dla retrowirusów, odwrotną transkryptazę (rewertazę). Enzym ten ponosi główną odpowiedzialność za powstawanie dużej liczby mutacji podczas procesu replikacyjnego wirusa HIV. Codziennie dochodzi do ok. 3 tys. mutacji. Człowiek jest zakażony właściwie mozaiką wirusów. Duża zmienność wirusa HIV ma duże znaczenie patogenetyczne, powoduje, że wirus ucieka przed odpowiedzią immunologiczną. Na matrycy RNA powstaje prowirusowy DNA, który ulega integracji – jest wbudowywany do genomu...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.