Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
5/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Zapalenie węzłów chłonnych w przebiegu boreliozy - opis przypadku

Andrzej Bury
,
Andrzej Pluta
,
Krzysztof Gutkowski

Przew Lek 2003, 6, 5, 65-69
Online publish date: 2003/07/15
View full text Get citation
 


Borelioza jest wieloukładową chorobą zakaźną wywoływaną przez krętki z rodziny Borelia, przenoszoną przez kleszcze. W typowym przebiegu boreliozy wyróżnia się 3 stadia. W stadium I obok objawów grypopodobnych obserwuje się obecność przewlekłego rumienia wędrującego. W stadium II występują objawy zajęcia układu nerwowego, zapalenia mięśnia sercowego i stawów. Stadium III charakteryzuje wystąpienie zespołu fibromialgii, przewlekłych zapaleń stawów, objawów przewlekłej encefalopatii i polineuropatii. Przedstawiono opis przypadku 47-letniego chorego, z boreliozą o nietypowym przebiegu klinicznym, u którego wiodącym objawem było obustronne zapalenie pachwinowych węzłów chłonnych z masywnymi obrzękami kończyn dolnych.




Wstęp


Borelioza (krętkowica kleszczowa, borelioza z Lyme, choroba z Lyme, Lyme disease, Lyme boreliosis), jest przewlekłym schorzeniem wywoływanym przez krętek Borelia burgdorferi, które manifestuje się jako wieloukładowa choroba, mogąca zajmować wiele narządów i układów. Rezerwuarem drobnoustroju są gryzonie, ptaki oraz dziko żyjące i udomowione ssaki. W naszej strefie klimatycznej najistotniejszą rolę w przenoszeniu zakażenia ogrywają kleszcze z rodzaju Ixodes ricinus. Według niektórych badaczy krętek może być przenoszony przez inne owady, takie jak komary, muchy końskie oraz muchy z gatunku Stomoxys calcitrans [7, 10].

W przebiegu klinicznym boreliozy można wyróżnić 3 stadia. W stadium I, trwającym zwykle kilka dni do kilku tygodni, występuje zmiana skórna określana jako przewlekły rumień wędrujący (erythema chronicum migrans, ECM). Rumień pojawia się zwykle w miejscu ukąszenia przez kleszcza średnio ok. 10 dni po zakażeniu i przyjmuje postać jasnoczerwonej pierścieniowatej zmiany. Wraz z upływem czasu rumień zanika w części centralnej i szerzy się ku obwodowi zmieniając barwę na sinoczerwoną [4].

W II stadium schorzenia, które rozwija się po kilku tygodniach od zakażenia występują objawy świadczące o uogólnieniu infekcji. W tym okresie może dojść do zajęcia skóry, ośrodkowego i/lub obwodowego układu nerwowego (neuroborelioza), serca (blok przedsionkowo-komorowy, zaburzenia przewodnictwa zaburzenia rytmu serca, zapalenie osierdzia) narządu wzroku (zapalenie siatkówki i naczyniówki), słuchu i rzadziej układu chłonnego z powiększeniem śledziony oraz objawów uszkodzenia wątroby [3].
Trzecie stadium...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.