Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
8/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:

Zawroty głowy – farmakoterapia

Bożena Tarchalska-Kryńska

Przew Lek 2000, 8, 81-86
Online publish date: 2004/03/02
View full text Get citation
 
Zawroty głowy są jednym z najczęściej spotykanych objawów chorobowych, których nagłe wystąpienie powoduje natychmiastowe poszukiwanie pomocy lekarskiej. Trudności w ustaleniu etiologii zawrotów głowy sprawiają, że nie można leczyć ich przyczyny. Vertigo jest objawem choroby a nie diagnozą. Trudności, z jakimi boryka się lekarz przystępujący do leczenia farmakologicznego pacjenta z zawrotami głowy, sprawiają, że leczy on objawy.





Ustalenie przyczyn zawrotów głowy jest szczególnie ważne u chorych leczonych przez długi czas. Jednak ustąpienie zawrotów głowy, w wyniku rzeczywistego czy pozornego działania leków, nie zwalnia lekarza od konieczności ustalenia istoty choroby, która może objawić się w przyszłości w stadium bardziej zaawansowanym (np. guz mózgu, sclerosis multiplex).

W miarę możliwości należy również unikać długotrwałego podawania wielu leków, ze względu na trudne do przewidzenia interakcje pomiędzy nimi, zwłaszcza u chorych cierpiących na dolegliwości ze strony innych narządów i układów. Przyjmują oni wiele leków, mogących wywołać zawroty głowy w ramach działań niepożądanych.

Leki stosowane w terapii zawrotów głowy można podzielić na następujące grupy:
- leki objawowe – hamujące ośrodkowy układ nerwowy:
a) neuroleptyki,
b) anksjolityki,
c) leki przeciwhistaminowe H1 pierwszej generacji,
- leki przyczynowe:
a) leki naczyniowe i antyagregacyjne,
b) leki moczopędne,
c) chemioterapeutyki – leki przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe,
- leki pomocnicze:
a) leki cytoprotekcyjne (nootropowe).

Leki zmniejszające odczucie zawrotu głowy
Do grupy tej należą wszystkie leki, których stosowanie ma na celu zmniejszenie gwałtownego uczucia zawrotu głowy oraz towarzyszących mu objawów wegetatywnych: pobudzenie psychiczne, uczucie lęku i zagrożenia. Wykazują je leki hamujące ośrodkowy układ nerwowy, wpływające na struktury mózgowia związane z wymiotami, objawami wegetatywnymi, uczuciem lęku.

Zlecając choremu leki hamujące ośrodkowy układ nerwowy, należy pamiętać, że ułatwiają one przejście przez ostrą fazę zawrotów głowy. Będą opóźniać powrót do normalnego życia, ponieważ hamują procesy kompensacyjne w ośrodkowym układzie nerwowym. Dlatego główną zasadą ich stosowania jest jak najkrótsze podawanie. Jeżeli...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.