Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
7/2002
vol. 5
 
Share:
Share:
abstract:

Znaczenie hiperhomocysteinemii w klinice chorób układu nerwowego – czynnik ryzyka niedokrwiennego udaru mózgu i innych schorzeń układu nerwowego

Urszula Fiszer
,
Witold Palasik

Przew Lek, 2002, 5, 7, 23-26
Online publish date: 2003/08/13
View full text Get citation
 




Podwyższony poziom homocysteiny jest istotnym, niezależnym czynnikiem ryzyka dla chorób układu krążenia, w tym również udaru mózgu. Rola homocysteiny w patomechanizmie procesu miażdżycowego i zaburzeń krzepnięcia jest złożona i zależna od wielu czynników, takich jak poziom kwasu foliowego lub witamin B12 i B6. Poza tym stopień uszkodzenia naczyń jest zależny od poziomu homocysteiny w surowicy krwi. Ostatnio podnosi się również sprawę neurotoksyczności homocysteiny i jej metabolitów powstających podczas zaburzonego procesu przemiany metioniny w cysteinę. Wydaje się, że rozpowszechnienie oznaczania poziomu homocysteiny w surowicy krwi w klinice chorób naczyniowych może odgrywać ważną rolę w profilaktyce i zapobieganiu udarom mózgu.








W latach 60. McCully po raz pierwszy doniósł o dwóch przypadkach dzieci z homocysteinurią, u których stwierdził znacznie zaawansowane zmiany miażdżycowe w obrębie naczyń tętniczych. Postawiona przez niego hipoteza o ewentualnej roli homocysteiny w procesie miażdżycy do początku lat 80. była mocno krytykowana.

Poznajemy coraz więcej czynników wywołujących proces chorobowy, prowadzący w końcowym etapie do wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu.
Do najistotniejszych czynników ryzyka miażdżycy należą: nadciśnienie tętnicze, choroby mięśnia serca, zwłaszcza przebiegające z zaburzeniami rytmu serca, przebyty w przeszłości incydent o charakterze udaru lub przemijającego niedokrwienia, cukrzyca i wiele innych. W miarę rozwoju nowych metod mamy coraz większe możliwości wnikania in vivo w molekularne podstawy procesów zachodzących w żywym organizmie. Analiza zjawisk immunologicznych zachodzących w czasie udaru mózgu pozwoliła na ustalenie bezpośredniego, bardzo niekorzystnego wpływu zakażenia i czynnego procesu zapalnego na wystąpienie udaru.

Unowocześnienie metod badań laboratoryjnych zwiększających możliwości powszechnego określania poziomów różnych substancji powstających w wyniku zaburzeń szlaków metabolicznych stanowi istotny element w poznawaniu przebiegu wielu chorób, których patomechanizm był dotychczas niejasny. Postęp badań nad czynnikami nasilającymi proces miażdżycowy w organizmie człowieka spowodował, że jednym z efektów tych badań jest stwierdzenie zwiększenia poziomu homocysteiny wśród chorych z udokumentowaną chorobą wieńcową, u których przebieg kliniczny był...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.