Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
3/2001
vol. 4
 
Share:
Share:
abstract:

Zrzeszenie Lekarzy Kas Chorych lekarstwem na monopol kas

Karolina Gowin

Przew Lek 2001, 4, 3, 5-6
Online publish date: 2003/09/02
View full text Get citation
 


Członkowie niemieckiego Stowarzyszenia Lekarzy Kas Chorych przekonują polskich kolegów, że tylko taka organizacja zagwarantuje im polepszenie sytuacji finansowej oraz uporządkuje rynek usług medycznych. Niemcy chcą zmniejszyć różnice ekonomiczne dzielące lekarzy po obu stronach Odry. Obawiają się, że po wejściu Polski do Unii nasi medycy będą chcieli odbierać pacjentów niemieckim lekarzom.






Przedstawiciele Zarządu Zrzeszenia Lekarzy Kas Chorych Brandenburgii odwiedzili lubuskich lekarzy, biorąc udział w spotkaniu Kolegium Lekarzy Rodzinnych Regionu Lubuskiego. Andreas Huth i Dieter Weinereich są częstymi gośćmi w Zielonej Górze. Dwa lata temu pomagali w organizacji Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Lekarzy Kas Chorych. Teraz żywo interesują się tym, aby Stowarzyszenie zostało wpisane do ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym jako jedyny reprezentant lekarzy w negocjacjach z kasami chorych. Zdaniem niemieckich gości tylko Stowarzyszenie zorganizowane na wzór niemiecki jest w stanie zapewnić lekarzom stabilizację, poprawę warunków finansowych, a także podwyższenie jakości usług medycznych.

– Pomagamy polskim lekarzom, ponieważ nie chcemy, aby dzieliły nas tak duże różnice ekonomiczne. Jeśli polscy lekarze będą pracować za godziwe wynagrodzenie, zostaną w swoim kraju i nie będą szukać pracy w Niemczech
Stowarzyszenie Lekarzy Kas Chorych powstało w 1998 r. w Zielonej Górze. Rok później stało się organizacją ogólnopolską. Obecnie walczy o to, aby z mocy ustawy reprezentować lekarzy w negocjacjach z kasami chorych. Ma przełamać monopol kas chorych, które jako jedyny dysponent środków bezwzględnie dyktują warunki. Zrzeszenie chce wspólnie z samorządem terytorialnym opracować plan zabezpieczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Zamierza zająć się negocjowaniem umów z kasami chorych. Planuje również kontrolowanie zrzeszonych lekarzy pod względem wyposażenia gabinetów i procedur postępowania, aby zagwarantować kasom chorych wysoki poziom sprzedawanych usług.

Niemieccy lekarze w czasie pierwszych wizyt, 2 lata temu, namawiali polskich kolegów, aby jak najszybciej się prywatyzowali. Tak też się stało. W województwie lubuskim podstawowa opieka zdrowotna sprywatyzowana została w 100 proc., poradnie specjalistyczne, poza przyszpitalnymi, też zamieniły się w niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.
Niemieccy...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.