123RF

Połączenie LAMA z LABA lepsze od GKS z LAMA w terapii POChP

Udostępnij:
Tagi: POChP, terapia, LAMA, LABA, GKS
Co jest skuteczniejsze w leczeniu POChP – dwa leki rozszerzające oskrzela czy bronchodilator ze sterydem wziewnym? Odpowiedzi dostarcza badanie z „JAMA Internal Medicine” na bardzo dużej populacji.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych – dlatego jej odpowiednie wyrównanie jest kluczowe w redukowaniu wszelkich powikłań (zdrowotnych i ekonomicznych). Wytyczne zalecają stosowanie LAMA (Long Acting Muscarinic Agonist) i LABA (Long Acting Beta-adrenolytic Antagonists) zamiast inhalatorów zawierających wziewne kortykosteroidy i LABA, jednak dane z randomizowanych badań klinicznych porównujących te kombinacje dotychczas były sprzeczne.

Wątpliwości postanowił rozstrzygnąć zespół badaczy z Harvard Medical School, który odpowiedział na pytanie, czy u pacjentów z POChP stosowanie LAMA w połączeniu z LABA wiąże się ze zmniejszoną częstością zaostrzeń i hospitalizacji z powodu zapalenia płuc w porównaniu z inhalatorami zawierającymi wziewne kortykosteroidy i LABA? Analizą objęto liczne połączenia (dla LAMA-LABA: aklidynium-formoterol, glikopironium-formoterol, glikopironium-indakaterol, tiotropium-olodaterol lub umeklidynium-wilanterol, a dla wziewnego GKS z LABA: budezonid-formoterol, flutykazon-salmeterol, flutykazon-wilanterol lub mometazon-formoterol). Pierwszorzędowym punktem końcowym dotyczącym skuteczności było pierwsze umiarkowane lub ciężkie zaostrzenie POChP, a głównym punktem końcowym pierwsza hospitalizacja z powodu zapalenia płuc.

Na podstawie analizy danych około 140 tysięcy dorosłych z POChP stwierdzono, że w porównaniu ze stosowaniem wziewnego kortykosteroidu z długodziałającym agonistą receptorów muskarynowych leczenie połączeniem LAMA i LABA skutkowało zmniejszeniem odsetka umiarkowanych do ciężkich postaci zaostrzeń aż o 8 rocznie; dodatkową korzyścią takiej kombinacji jest o 20 proc. mniejsza częstość występowania pierwszej hospitalizacji z powodu rozpoznanego klinicznie zapalenia płuc. Biorąc pod uwagę fakt częstości występowania choroby oraz ciężkości zaostrzeń/zapaleń płuc, wydaje się, że efekt jest naprawdę znaczący.

W tym dużym populacyjnym badaniu jednoznacznie wykazano korzyści ze stosowania połączenia LAMA z LABA, co skłania do wyboru tej właśnie terapii zamiast GKS-LAMA.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.