Specjalizacje, Kategorie, Działy
Fot. Szymon Czerwiński

Inauguracja TMT – dobrze jest się znowu spotkać, chociaż w tak trudnych czasach

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach |Data: 26.03.2022
 
 
Z jednej strony, cieszyliśmy się ze spotkania w czasie schyłku pandemii, możliwości pogłębiania edukacji, wymiany poglądów i zadawania pytań. Wręczaliśmy nagrody i gratulowaliśmy sukcesów. Z drugiej strony, pojawił się dramat wojny w Ukrainie i pytania o przyszłość.
– Dwa lata minęły od poprzedniej inauguracji. To były bardzo trudny czas dla nas wszystkich. Długo rozważaliśmy, czy w tym roku zorganizować ten kongres w tradycyjnej formule. Mimo wątpliwości, udało nam się udźwignąć to przedsięwzięcie. Nie zawiedli również wykładowcy – mówił Janusz Michalak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego TMT oraz prezes Wydawnictwa Medycznego Termedia.

Podczas TMT wystąpiło około 120 prelegentów, odbyło się niemal 50 sesji tematycznych i warsztatów, w których uczestniczyło około 2 tys. osób. Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, sekretarz Rady Naukowej TMT mówiła, jak ważna jest obecność lekarzy na konferencji, ta wspólnota szczególnie ważna w tak trudnych czasach pandemii i wojny.

– Ten kongres pokazał, że my, lekarze, nadal mamy gotowość, żeby się szkolić, edukować i swoją wiedzę wykorzystywać w pracy z pacjentami – mówiła prof. Mastalerz-Migas.

Jak podkreślał prof. Jacek Wysocki, przewodniczący Rady Naukowej TMT, najważniejszym kryterium przy wyborze tematów kongresu (od lat i teraz) jest praktyczny aspekt, dzięki czemu lekarze nabytą wiedzę mogą wykorzystać w codziennej praktyce. Każdy temat wykładu jest oceniany pod kątem tej przydatności w gabinecie lekarza.

Podczas wystąpień nie zabrakło analiz obecnej, bardzo trudnej sytuacji dla lekarzy, pacjentów oraz całego społeczeństwa. Nadal trwa pandemia, a nowym, ogromnym wyzwaniem stała się wojna w Ukrainie i kryzys humanitarny związany z falą uchodźców, o czym mówił Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

– Przyszło nam żyć w czasach dramatycznych. Przeżyliśmy pandemię, która zebrała swoje żniwo. Personel medyczny zmierzył się z niewyobrażalnymi wyzwaniami. To był bardzo trudny czas, ale myślę, że spełniliśmy pokładane w nas nadzieje. Wydawało się, że już wychodzimy na prostą, ale zdarzył się dramat wojny. Mam nadzieję, że znajdziemy wspólny język z uchodźcami, dostaniemy niezbędne regulacje, których dzisiaj brakuje i będziemy mogli pomóc im najlepiej jak umiemy – mówiła Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, również zwracał uwagę, że jeśli lekarze mają pomagać uchodźcom, to należy wypracować odpowiednie narzędzia prawne i organizacyjne. Podkreślał też, że medycyna szybko się zmienia, a taka inicjatywa jak kongres Top Medical Trends daje lekarzom wiedzę i narzędzia do efektywnej pracy.

Prezes Janusz Michalak, otwierając uroczystą inaugurację, wspominał zmarłego prof. Mariana Zembalę, który był związany z wydawnictwem Termedia i kongresem TMT. Angażował się w organizację naszej debaty oraz wygłaszał wykłady. Zawsze podkreślał, że współpraca specjalistów z lekarzami POZ jest najważniejsza. Pamięć prof. Zembali uczczono minutą ciszy.

Nagroda im. prof. Andrzeja Steciwko
Nagroda za wybitne osiągnięcia w edukacji lekarzy rodzinnych została przyznania już dziewiąty raz. W tym roku laureatem został prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Profesor Leszek Czupryniak jest wybitnym specjalista, człowiekiem wielkiego serca i kultury. Jego dokonania na polu medycyny rodzinnej są ogromne, chętnie dzieli się też swoją wiedzą z innymi lekarzami – uzasadniała Małgorzata Michalak, dyrektor ds. rozwoju wydawnictwa Termedia.

Sam laureat podkreślał, jak ważna jest zarówno edukacja, jak i rola lekarzy POZ. – W leczeniu cukrzycy lekarze POZ są ważniejsi od diabetologów i mówię to bez cienia kurtuazji. My, diabetolodzy, zajmujemy się pacjentami wymagającymi insuliny albo mocno powikłanymi – mówił prof. Czupryniak.

Przypomnijmy, że laureatami poprzednich edycji byli: prof. Lidia Brydak, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Grażyna Rydzewska, prof. Andrzej Lewiński, prof. Tadeusz Płusa, prof. Artur Mamcarz oraz prof. Tomasz Grodzicki.

Nagrody za najlepsze, najchętniej czytane teksty czasopisma Termedii „Lekarza POZ” otrzymali:
• Andrzej Januszewicz, Aleksander Prejbisz, Piotr Dobrowolski za artykuł „Olmesartan w terapii nadciśnienia tętniczego w 2021 r. – przegląd badań klinicznych i wskazań wynikających z obowiązujących wytycznych”.
• Michał Jędrzejek, Dagmara Pokorna-Kałwak za artykuł „Szczepienie przeciw rotawirusom w praktyce lekarza rodzinnego po 1 stycznia 2021 r. Kompendium wiedzy lekarza praktyka”.
• Anna Barczak za artykuł „Aktualne możliwości wykrywania i terapii choroby Alzheimera”.

Czasy fake newsów i złych decyzji
Wykład inauguracyjny „Moralność w czasach zarazy” wygłosił dr n. farm. Leszek Borkowski, który brawurowo wypunktował błędy, jakie popełniono w pandemii. A błądzili wszyscy: rząd, pracownicy ochrony zdrowia, urzędy centralne, partie rządzące, opozycja, społeczeństwo, dziennikarze, duchowieństwo różnych religii, kadra naukowa, celebryci, błądził także sam wykładowca.

– Przez spóźnione decyzje marnowano rezerwy ochrony zdrowia. Pracownicy byli początkowo źle wyposażeni, puszczani samopas, bez drogowskazów w obszarach wykonywania zawodu, za to mamieni zwiększeniem zarobków. Gdy zamyka się ochrona zdrowia, to zawsze otwierają się nory szarlatanów i pseudocudotwórców terapeutycznych – mówił o przeciążonej ochronie zdrowia dr Borkowski.

Dr Borkowski nie oszczędził również siebie. W części „Autor prezentacji” mówił, że zbyt długo przyglądał się błędom, stosował koniunkturalną metodę „nie mój cyrk, nie moje małpy”. A wszakże przed laty składał przysięgę. – Teraz zrozumiałem, że wszyscy jesteśmy cyrkowcami, więc szlifuję formę komunikacyjną i obiecuję, że będę podskakiwał, ale nie tak, jak zagrają – deklarował.

Wydawnictwo Medyczne Termedia podziękowało sponsorom, bez których trudno byłoby zorganizować to wydarzenie.

Goście mogli wysłuchać koncertu Sylwii Grzeszczak.

Natomiast nie odbyło się przyjęcie zwykle organizowane na koniec kongresu, a pieniądze zostaną przeznaczone na jedną z organizacji niosących pomoc ogarniętej wojną Ukrainie.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.