Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Jacek Wysocki o tym, że nie ma udanego kongresu bez precyzyjnych odpowiedzi na trudne pytania ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Konarska
|
Co wynika ze spotkania autorytetów z praktykami i jak powstawał program tegorocznego kongresu Top Medical Trends – opowiada przewodniczący Rady Naukowej prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki.
– Staramy się aktualizować co roku tematykę, a zmiany, inspirację czerpiemy z kilku źródeł – mówi prof. Jacek Wysocki. – Członkowie Komitetu Naukowego śledzą nowe, ważne wytyczne, opinie, poza tym biorą pod uwagę sygnały od uczestników, którzy zgłaszają ciekawe dla nich pomysły, kontrowersje i wątpliwości. I wreszcie, wykładowcy dorzucają to, co wydarzyło się w ich dziedzinach, co warto zinterpretować.

Tak powstaje program Top Medical Trends, który jest możliwością wymiany poglądów między ekspertami i uczestnikami kongresu. – Uczestnicy oczekują konkretów, metod, wytycznych – podsumowuje prof. Wysocki.

Zapewne dlatego wiele tytułów zawiera sformułowania „jaką podjąć decyzję”, „czy na pewno jest to...”. – Wielokrotnie dyskutowaliśmy, czy algorytm jest nienaruszalną zasadą. Nie, tak nie jest. Algorytm ma być pomocą dla lekarza, który się zastanawia, jak postąpić – tłumaczy ekspert. Przypomina, że pacjenci są bardzo różni i niekiedy algorytm nie może być zastosowany idealnie ze względu np. na wielochorobowość. Trzeba go zmodyfikować. – Staramy się jak najpełniej zrealizować algorytm – na tyle, na ile się da zrealizować go u konkretnego pacjenta – dodaje.

Prof. Jacek Wysocki przewodniczy także dwóm sesjom. W trakcie pierwszej, pediatrycznej, dr hab. n. med. Ewelina Gowin i prof. Jacek Szenborn omówią chorobę Kawasakiego, ZUM u dzieci jest tematem wykładu prof. Jacka Zachwiei, z kolei prof. Piotr Socha rozgraniczy problem – niemowlę wymiotujące czy ulewające. I wreszcie prof. Barbara Steinborn wypunktuje postępowanie w sytuacji drgawek gorączkowych.

Druga sesja nosi tytuł „Szczepienia zawsze ważne”. Prof. Wysocki przypomina, że pandemia charakteryzowała się zalewem fałszywych wiadomości. – Lekarze muszą być na nie przygotowani – zauważa przewodniczący sesji. – Nie wystarczy pacjentowi powiedzieć „to nie jest prawda – to, co pan powtarza, to jest głupstwo”. Trzeba umieć przedstawić prawdę. A fake newsów jest coraz więcej – dotyczą nie tylko szczepień, ale i np. onkologii, a ostatnio psychiatrii. Lekarze powinni przygotować się na rzetelną dyskusję.

Prof. Jacek Wysocki zwraca również uwagę na atrakcyjnie skonstruowany program Top Medical Trends 2023. – Są trzy ścieżki, sesje równoległe. Każdy może ułożyć sobie indywidualny plan uczestnictwa – podkreśla.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.