Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Kozubski: Nie każdy ból głowy to migrena ►

Udostępnij:
– Należy różnicować migrenę z innymi bólami głowy, częstokroć objawowymi, które mogą migrenę naśladować. Bywa, że symptomy są trudne do odróżnienia – mówi prof. Wojciech Kozubski, który wyjaśnia także, na co należy zwrócić szczególną uwagę, stawiając diagnozę.
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Kozubski z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, wygłosi podczas Top Medical Trends 2023 wykład: „Czy to na pewno aby migrena?" (25 marca o godz. 10.00). Współwykładowczynią będzie dr n.med. Magdalena Boczarska-Jedynak, prezes Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy. Będzie to jedno z wystąpień w bloku tematycznym „Neurologia”.

Bóle głowy mogą mieć różne przyczyny. Można je podzielić na pierwotne (samoistne) i wtórne (w przebiegu innych chorób). Pierwsze występują w populacji znacznie częściej. Zalicza się do nich np. bóle migrenowe, klasterowe i napięciowe. Drugie z kolei związane są z innymi zaburzeniami, w tym z urazami, infekcjami, dysfunkcją naczyniową, a także z przewlekłym stosowaniem niektórych leków. Jak przyznaje prof. Wojciech Kozubski, diagnostyka bólu głowy nie zawsze jest łatwym wyzwaniem, i przestrzega przed zbyt pochopną decyzją o stwierdzeniu migreny.

– Migrena to jedna z najczęstszych chorób, dotyczy aż 11–13 osób na 100. Nie każda z nich zdaje sobie z tego sprawę i jest dobrze zdiagnozowana. Sytuację komplikuje dodatkowo istnienie tzw. strefy cienia w migrenie, kiedy pacjent nie ma rozpoznania i wszczętego leczenia, a pacjenci z innymi bólami głowy są leczeni na migrenę – uważa prof. Kozubski.

Ekspert podczas Top Medical Trends omówi najważniejsze aspekty, które pomagają w postawieniu trafnej diagnozy. 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.