Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szymon Czerwiński

Top Medical Trends – podsumowanie debat i już zaproszenie na przyszły rok

Źródło: Monika Stelmach, IKA
Autor: Iwona Konarska |Data: 27.03.2022
 
 
Był to kongres inny niż wszystkie. Po dwuletniej przerwie, gdy wykłady i sesje pytań prowadzono online, spotkaliśmy się znowu w Poznaniu. Oczywiście po pandemicznym czasie cieszyliśmy się ze spotkania, możliwości wymiany poglądów, zadawania pytań, pogłębiania edukacji. Równocześnie odczuwaliśmy dramat wojny w Ukrainie.
Pojawiają się pytania o to, jak te lata przechodzenia z COVID-19 (a raczej jego fal) w sytuację ratowania - uchodźców i ofiar wpłyną na całe pokolenia.

Najważniejsze wątki
Te dwa wątki – jeden związany z pandemią, drugi z olbrzymią migracją uchodźców – przewijały się przez wiele wykładów. Dysponujemy wieloma badaniami i opracowaniami dotyczącymi skutków, już bardziej długofalowych, COVID-19, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Mamy też pierwsze opracowania przypominające np. obowiązujące w Ukrainie szczepienia, realizację tej profilaktyki i wpływ na polską populację, o czym m.in. w swoim wykładzie mówił prof. Jacek Wysocki („COVID-19 a inne choroby zakaźne u dzieci”). Z kolei aktualną sytuację, gdy coraz więcej rodziców neguje szczepienia, omówiła prof. Ilona Małecka („Zaległości w realizacji Programu Szczepień Ochronnych – jak uzupełnić”).

Jak podkreślał prof. Jacek Wysocki, przewodniczący Rady Naukowej TMT, najważniejszym kryterium przy wyborze tematów kongresu (od lat i teraz) jest praktyczny aspekt, dzięki czemu lekarze nabytą wiedzę mogą wykorzystać w codziennej praktyce.

Każdy temat wykładu jest oceniany pod kątem tej przydatności w gabinecie lekarza.

Pierwsze podsumowania
Podczas TMT 2022 wystąpiło około 120 prelegentów, odbyło się kilkadziesiąt sesji tematycznych, także sponsorowanych przez naszych partnerów, i warsztatów, w których uczestniczyło około 2 tys. osób. – Długo rozważaliśmy, czy w tym roku zorganizować kongres w tradycyjnej formule. Mimo wątpliwości, udało nam się udźwignąć to przedsięwzięcie. Nie zawiedli również wykładowcy – stwierdził w trakcie inauguracji Janusz Michalak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego oraz prezes Wydawnictwa Medycznego Termedia.

Prof. Agnieszka Mastalerz – Migas sekretarz Rady Naukowej TMT mówiła, jak ważna jest obecność lekarzy na konferencji, ta wspólnota w tak trudnych czasach jak pandemia i wojna. – Ten kongres pokazał, że my, lekarze, nadal mamy gotowość, żeby się szkolić, edukować i swoją wiedzę wykorzystywać w pracy z pacjentami – mówiła prof. Mastalerz-Migas.

– Przyszło nam żyć w czasach dramatycznych. Przeżyliśmy pandemię, która zebrała swoje żniwo. Personel medyczny zmierzył się z niewyobrażalnymi wyzwaniami. To był bardzo trudny czas, ale myślę, że spełniliśmy pokładane w nas nadzieje. Wydawało się, że już wychodzimy na prostą, ale zdarzył się dramat wojny. Mam nadzieję, że znajdziemy wspólny język z uchodźcami, dostaniemy niezbędne regulacje, których dzisiaj brakuje i będziemy mogli pomóc im najlepiej, jak umiemy – mówiła podczas inauguracji Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, również zwracał uwagę, że jeśli lekarze mają pomagać uchodźcom, to należy wypracować odpowiednie narzędzia prawne i organizacyjne. Podkreślał też, że medycyna szybko się zmienia, a taka inicjatywa jak kongres Top Medical Trends, daje lekarzom wiedzę i narzędzia do efektywnej pracy.

Fundamentem kongresu są sesje, wykłady, pytania. Dodatkową, bardzo praktyczną propozycją były warsztaty – EKG, Podstawy psychiatrii, Interakcje lekowe, USG jamy brzusznej, USG tarczycy, a także sesja prawna, związana z problemami np. brakiem dokumentacji medycznej. Jak w takiej sytuacji bezpiecznie pomóc uchodźcy?

Wiele wydarzeń towarzyszących
Nowe wyzwania, polityka, medycyna – to wszystko skłoniło do zorganizowania konferencji prasowej „Opieka zdrowotna w czasach wojny i zarazy”. Była to debata zaproszonych gości z przedstawicielami mediów o organizacji systemu ochrony zdrowia w świetle wydarzeń zmieniających diametralnie nasz świat.

Wyróżniono najlepszych. Wręczono Nagrodę im. prof. Andrzeja Steciwko przyznawaną za wybitne osiągnięcia w edukacji lekarzy rodzinnych. W tym roku laureatem został prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nagrody za najlepsze, najchętniej czytane teksty czasopisma Termedii „Lekarz POZ” otrzymali: Andrzej Januszewicz, Aleksander Prejbisz, Piotr Dobrowolski za artykuł „Olmesartan w terapii nadciśnienia tętniczego w 2021 r. – przegląd badań klinicznych i wskazań wynikających z obowiązujących wytycznych”, Michał Jędrzejek, Dagmara Pokorna-Kałwak za artykuł „Szczepienie przeciw rotawirusom w praktyce lekarza rodzinnego po 1 stycznia 2021 r. Kompendium wiedzy lekarza praktyka”, Anna Barczak za artykuł „Aktualne możliwości wykrywania i terapii choroby Alzheimera”.

Wykład inauguracyjny „Moralność w czasach zarazy” wygłosił dr n. farm. Leszek Borkowski, który brawurowo wypunktował błędy, jakie popełniono w pandemii.

Pierwszego dnia w części artystycznej wysłuchaliśmy koncertu Sylwii Grzeszczak. Wydawnictwo zrezygnowało ze spotkania towarzyskiego, a przeznaczone na ten cel pieniądze wpłacono na konto jednej z organizacji pomagających ofiarom wojny w Ukrainie.

Wreszcie po przerwie wróciliśmy do formuły spotkań autorskich. Dr hab. Jarosław Woroń, współautor książki „Ból i depresja”, podpisywał ją na stoisku Termedii.

Zdefiniowaliśmy problemy
Zdaniem specjalistów wypowiadających się w trakcie konferencji prasowej, ogromnym polskim wyzwaniem będzie leczenie powikłań, w tym odległych, po COVID-19, które najbardziej odczuły osoby starsze oraz te z chorobami współistniejącymi. Jeszcze większym wyzwaniem może być jednak nadrobienie zaległości zdrowotnych. I wreszcie potrzeba pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Zakończył się XVI Kongres Top Medical Trends. Dziękujemy Uczestnikom, Wykładowcom i Partnerom!

Zapraszamy do odwiedzenia na naszej stronie internetowej portalu Top Medical Trends, w którym zgromadziliśmy komentarze ekspertów, relacje z wydarzeń i informacje o naszych partnerach. Niektóre z nich znalazły się w dzisiejszym newsletterze.

Do zobaczenia za rok.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.