Specjalizacje, Kategorie, Działy
Szymon Czerwiński

Wielolekowość a problem interakcji lekowych ►

Udostępnij:
Jak wyjaśnia prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, mamy trzy rodzaje interakcji lekowych: lek – pożywienie, lek – lek oraz lek – choroba. I wszystkie te interakcje mają ogromne znaczenie dla pacjenta.
Zdaniem prof. Katarzyny Wieczorowskiej-Tobis, konsultant wojewódzkiej w dziedzinie geriatrii, kierownika Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, warto sobie zdawać sprawę z tego, że interakcja lek – pożywienie to sytuacja, w której pożywienie wpływa na działanie leku.

– Czy przysłowiowa owsianka na śniadanie wpływa na działanie leków? Z pewnością wpływa na ich wchłanianie, a zatem lepiej, żeby była nie na pierwsze, lecz na drugie śniadanie – podkreśla prof. Wieczorowska-Tobis.

Jak wyjaśnia, interakcje lek – lek to wzajemne oddziaływanie leków, w wyniku którego zwiększa się lub zmniejsza ich efekt. Warto w tym kontekście pamiętać, że pacjenci starsi stosują dużo leków w samoleczeniu. Sami sobie włączają leki i często nie czują potrzeby powiedzenia o tym swojemu lekarzowi rodzinnemu, a także specjalistom o tym, jakie leki stosują.

– Przekaz dla lekarzy jest taki, żeby pytać o to, co pacjent oprócz leków zapisywanych zażywa, a przekaz dla pacjentów: żeby zawsze pamiętać i mówić lekarzom o lekach, które sobie włączają z rekomendacji sąsiada czy kogoś z rodziny – podkreśla ekspertka.

Trzecim rodzajem interakcji jest lek – choroba. Dotyczy sytuacji, gdzie u niektórych chorych pewne leki mogą nasilić występujące objawy. Takim lekiem jest pseudoefedryna, zawarta w preparatach wielu leków stosowanych na przeziębienie. Starsi pacjenci, nie wiedząc o tym, mogą brać te leki i wpływa to bardzo niekorzystnie na układ krążenia. Może to przyspieszać czynność serca i dawać uczucie na przykład kołatania. Warto, aby pacjenci, stosując takie leki bez recepty, pytali farmaceutów o to, co powinni wziąć na przeziębienie, informując, na co chorują. Wtedy usłyszą, czego w tych złożonych preparatach przeciw przeziębieniom dla nich być nie powinno. Oczywiście powinni o tym informować także swoich lekarzy rodzinnych.



 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.