123RF

Naukowcy z Polski szkolą się z projektowania i realizacji badań naukowych

Udostępnij:

Kolejnych 100 polskich badaczy i naukowców zdobyło możliwość poszerzenia wiedzy i doskonalenia umiejętności w zakresie badań klinicznych. Wszystko dzięki warsztatom stacjonarnym w ramach II edycji programu „The Polish Clinical Scholars Research Training”, realizowanego przez Harvard Medical School Postgraduate Medical Education we współpracy z Agencją Badań Medycznych.

Podczas czterodniowych warsztatów stacjonarnych, które rozpoczęły się 12 maja w Warszawie, uczestnicy, oprócz udziału w wykładach, mają okazję do bezpośrednich spotkań i wymiany doświadczeń, prowadzenia dyskusji z wykładowcami oraz wspólnej pracy w grupach, co sprzyja efektywnej nauce i budowaniu wartościowych relacji zawodowych.

Całość kursu obejmuje trzy warsztaty stacjonarne – dwa realizowane w Warszawie oraz jeden w Bostonie, Massachusetts, USA – a także interaktywne sesje online. Program prowadzony jest przez ekspertów z Harvard Medical School i składa się z dziewięciu specjalistycznych modułów. Wśród omawianych tematów znajdują się zaawansowana biostatystyka, epidemiologia, epigenetyka i epigenomika, jak również zaawansowane zagadnienia związane z badaniami klinicznymi oraz podstawy nauk translacyjnych.

Celem programu jest rozwój kompetencji w zakresie projektowania i realizacji badań naukowych – zarówno obserwacyjnych, jak i eksperymentalnych – a także analizy, interpretacji i prezentacji danych z badań klinicznych oraz tworzenia wysokiej jakości publikacji naukowych. Istotnym założeniem programu jest również poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia poprzez podniesienie kwalifikacji specjalistów z obszaru ochrony zdrowia.

– Chcemy, by liczba niekomercyjnych badań klinicznych rosła, a pacjenci byli leczeni zgodnie z najaktualniejszą wiedzą medyczną z wykorzystaniem najnowocześniejszych terapii. Program „Polish Clinical Scholar Research Training” to szansa na rozwój polskich kadr medycznych w obszarze metodyki badań klinicznych, analizy danych i oceny jakości dowodów naukowych – stwierdził prof. dr hab. n. med. Wojciech Fendler.

– Absolwenci programu zyskują narzędzia, które pozwolą im projektować badania kliniczne na najwyższym, światowym poziomie, a międzynarodowe i krajowe kontakty wypracowane podczas kursu ułatwią inicjowanie wspólnych, interdyscyplinarnych projektów dla dobra pacjentów w naszym kraju – dodał prezes Agencji Badań Medycznych.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.