Specjalizacje, Kategorie, Działy

ESMO 2014 - wpływ pertuzumabu na przeżycie całkowite chorych na HER-2 dodatniego przerzutowego raka piersi

Udostępnij:
W badaniu CLEOPATRA 808 kobiet chorych na HER-2 dodatniego, przerzutowego raka piersi zostało zrandomizowanych do grupy otrzymującej placebo, trastuzumab i docetaksel oraz do grupy otrzymującej pertuzumab, trastuzumab i docetaksel. W pierwotnej analizie wyników badania dodanie pertuzumabu wydłużyło przeżycie wolne od progresji (PFS – progression-free survival) i wykazywało trend w kierunku wydłużenia przeżycia całkowitego (OS – overall survival).
W trakcie drugiej analizy OS wykazywał istotność statystyczną, jednakże wciąż nie osiągnięto mediany OS w grupie leczonej pertuzumabem. Podczas spotkania ESMO (European Society of Medical Oncology) 2014 odbywającego się w Madrycie zaprezentowano najnowsze wyniki uzyskane w badaniu.
Mediana czasu obserwacji wyniosła 50 miesięcy. Mediana OS w ramieniu chorych leczonych pertuzumabem wyniosła 56,5 miesiąca w porównaniu do 40,8 miesiąca w ramieniu chorych otrzymujących placebo, co pozwoliło uzyskać różnicę wynoszącą 15,7 miesiąca (p=0,0002).
Podsumowując – dodanie pertuzumabu do leczenia składającego się z trastuzumabu i docetakselu pozwala uzyskać znaczące wydłużenie mediany przeżycia całkowitego u chorych na HER-2 dodatniego przerzutowego raka piersi. Uzyskane w tym badaniu wyniki pozwalają uznać, że ten schemat leczenia powinien zostać nowym standardem w tej grupie chorych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.