ONKOLOGIA
Czerniak
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wemurafenib (Zelboraf) w leczeniu czerniaka w Europie

Udostępnij:
15 grudnia 2011 Komitet Europejskiej Agencji Medycznej (CHMP) przyjął pozytywne rekomendacje dla przyznania rejestracji nowego leku: Wemurafenib (Zelboraf) do leczenia nieoperacyjnego lub przerzutowego czerniaka z potwierdzoną mutacją BRAF V600.
W 40-60% czerniaków obserwuje się aktywującą mutację w genie kodującym białko kinazy B-RAF (BRAF). W wyniku mutacji w obrębie genu BRAF dochodzi do aktywacji ścieżki sygnałowej MAP (Mitogen-Activated Protein) i przekazania sygnału do jądra komórki nowotworowej. Wemurafenib jest silnym selektywnym inhibitorem BRAF.
Wemurafenib został wcześniej (17.08.2011) zarejestrowany przez Amerykańską Agencje ds. Żywności i Leków (U.S. FDA) w pierwszej linii leczenia chorych na nieoperacyjnego lub przerzutowego czerniaka z obecną mutacją BRAF V600E. Lek zarejestrowano na podstawie badania fazy III opublikowanego w New England Journal of Medicine w czerwcu tego roku. Do badania zakwalifikowano 675 chorych na zaawansowanego czerniaka (stopień IIIC i IV), których guzy prezentowały mutację w genie BRAF V600E. W jednym ramieniu badania chorzy otrzymywali wemurafenib w dawce 960 mg p.o. 2 x dziennie, w drugim dakarbazynę (DTIC) 1000 mg/m2 i.v. co 3 tygodnie (randomizacja 1:1). Obiektywne odpowiedzi kliniczne po zastosowanej terapii zanotowano u 48,4% i 5,5% chorych leczonych odpowiednio wemurafenibem i DTIC. Zaobserwowano istotne statystycznie wydłużenie mediany czasu wolnego do progresji (progression free survival – PFS) u chorych leczonych wemurafenibem (5,3 miesięcy) w porównaniu do badanych otrzymujących DTIC (1,6 miesięcy). Mediana całkowitego przeżycia (overall survival – OS) chorych leczonych wemurafenibem również była dłuższa (13,2 vs 9,9 miesięcy).
Leczenie wemurafenibem jest dobrze tolerowane, wśród działań niepożądanych dominują te w stopniu 1 i 2. Do najczęstszych działań niepożądanych obserwowanych po zastosowaniu vemurafenibu należały: biegunka, wysypka skórna, łysienie, nadwrażliwość na światło, zmęczenie, artralgia i keratoacanthoma/rak płaskonabłonkowy skóry.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.