123RF

Pracodawcy za skierowaniem AdA 2.0 do Trybunału Konstytucyjnego

Udostępnij:
Pracodawcy skupiający sieci aptek wspólnie z innymi organizacjami popierają stanowisko prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego ustawy zaostrzającej przepisy zwane apteką dla aptekarza 2.0. Jednocześnie nie kryją rozczarowania jakością prawa stanowionego w Polsce.
W związku z podpisaniem przez prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy z 13 lipca br. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz zapowiedzią skierowania do Trybunału Konstytucyjnego zawartych w niej przepisów nowelizujących Prawo farmaceutyczne, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET wyrazili swoje zadowolenie.

Przepisami AdA zajmie się Trybunał Konstytucyjny
Przypomnijmy: 8 września br. prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw.

W ustawie tej znalazły się przepisy dotyczące Prawa farmaceutycznego regulujące prawo własności i koncentracji aptek, tzw. apteki dla aptekarza 2.0 (AdA 2.0). Jak zapowiedział prezydent, zapisy te zostaną skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.

– Pan prezydent chciałby, aby Trybunał Konstytucyjny – jako jedyny uprawniony do tego organ – ocenił zgodność ustawy z konstytucją, w szczególności pod kątem standardów stanowienia prawa – zapowiedziała minister Małgorzata Paprocka.

Nowe regulacje zmienią rynek aptek w Polsce
– Wejście w życie tych regulacji oznacza całkowitą zmianę zasad funkcjonowania wartego niemal 50 mld zł rynku aptecznego w Polsce – wyjaśniają przedstawiciele pracodawców branży farmaceutycznej w informacji przesłanej do redakcji.

Jak podkreślają, regulacje te po pierwsze wprowadzają nieostre pojęcie „przejęcia kontroli”, które przy odrobinie złej woli po stronie regulatora, prowadzić może do masowego cofania zezwoleń na prowadzenie aptek.

Po drugie – napisano – przepisy mają być stosowane do już funkcjonujących na rynku aptek, a zatem prawo będzie działało wstecz, naruszając ochronę praw nabytych, własność przedsiębiorców, swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, konkurencję na rynku aptecznym, a wreszcie zaufanie obywateli do państwa.

Czy za sprawą AdA apteki zaczną znikać?
Jak podkreślają przedstawiciele pracodawców, już od momentu wejścia w życie „apteki dla aptekarza” w 2017 r. codziennie w Polsce zamyka się jedna apteka. – Teraz to tempo może jeszcze przyspieszyć. Prowadzić to może do pełzających wywłaszczeń, utraty miejsc pracy farmaceutów i techników oraz wieloletnich sporów skutkujących wzrostem odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa – napisano.

Przekazano również, że na zmianach przede wszystkim jednak stracą pacjenci, bo to oni są zawsze poszkodowani – z powodu gorszej dostępności placówek, mniejszej konkurencji i niepewności właścicieli, którzy przestaną inwestować w rozwój opieki farmaceutycznej.

Osobne wątpliwości i kontrowersje Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Konfederacji Lewiatan i Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET budził na każdym etapie także sposób procedowania ustawy w części dotyczącej omawianej nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Poprawkę w tym zakresie zgłoszono w trakcie pierwszego czytania projektu ustawy, podczas połączonego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju – jako poselską „wrzutkę” bez oceny – przypomniano.

Przeczytaj także: „Marek Tomków: AdA 2.0 nikogo nie wywłaszcza, wszystkie umowy pozostają”.

 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.