Specjalizacje, Kategorie, Działy

ASCO 2022 – światowa onkologia obraduje

Udostępnij:
Tagi: ASCO 2022
Wyniki badań, wytyczne, uaktualnienia i debaty nad kierunkami rozwoju onkologii – to sprawia, że kongres cieszy się dużym zainteresowaniem onkologów, którzy w interdyscyplinarnej dyskusji zastanawiają się nad możliwościami zastosowania zaprezentowanej wiedzy w praktyce klinicznej. Obrady odbywają się w Chicago od 3 do 7 czerwca.
Kongres ma swoje przesłanie, motyw przewodni. Prezes ASCO dr Everett E. Vokes zaproponował, by był to rozwój sprawiedliwej i dostępnej opieki onkologicznej, do której możemy dążać dzięki innowacjom.

Kolejny ważny temat to odpowiedź na pytanie, w jakiej sytuacji, którym pacjentom możemy ograniczyć terapię, złagodzić ją, wybrać tylko niektóre działania – a to wszystko, mając dowody, że jest to najlepsza droga dla pacjenta. Przykładem może być badanie dotyczące terapii raka grubego w określonym stadium. Pacjenci dobrze reagowali na zabiegi chirurgiczne i na chemioterapię adjuwantową. Ale zadano sobie pytanie – czy jest grupa, w której można by zrezygnować z chemioterapii – to jeden punkt analiz. Na drugim końcu jest pytanie o pacjentów, którzy wymagają intensywniejszych działań.

W trakcie ASCO 2022 zaprezentowane zostaną wyniki badań nad leczeniem szpiczaka plazmocytowego, które prowadzono z udziałem polskich hematologów.

Na pewno polskim onkologom zarówno uczestniczącym, jak i obserwującym z oddali kolejne sesje towarzyszyć będzie myśl o olbrzymim długu zdrowotnym, także tym, który po pandemii zdiagnozowano w krajowej onkologii.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.