Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Annamycyna otrzymała status leku sierocego

Udostępnij:

Europejska Agencja Leków (EMA) przyznała status leku sierocego annamycynie (lek z grupy antracyklin) w terapii pacjentów z nawrotową, oporną na leczenie ostrą białaczką szpikową (AML).

– Cieszymy się, że otrzymaliśmy od EMA status leku sierocego dla annamycyny, co dodatkowo wspiera nasze wysiłki na rzecz rozwoju antracykliny nowej generacji w leczeniu ciężkich nowotworów – stwierdził Walter Klemp, dyrektor generalny Moleculin Biotech, w komunikacie prasowym.

W przeciwieństwie do innych antracyklin annamycyna nowej generacji nie prowadzi do kardiotoksyczności (uszkodzenia serca) - wykazało to badanie na 82 pacjentach, które przeprowadzono zarówno w USA, jak i w Europie.

Obecnie trwa wieloośrodkowe, otwarte badanie kliniczne ze zwiększaniem dawki, do którego rekrutowani są pacjenci z ostrą białaczką szpikową (AML) w wieku 18 lat i starsi. Uczestnicy kwalifikujący się do badania muszą mieć wykazane mieloblasty na poziomie przekraczającym 5 proc. Do badania mogą zostać zakwalifikowani także ci pacjenci, którzy nie byli wcześniej leczeni, lub gdy doszło u nich do nawrotu choroby po leczeniu indukcyjnym z poziomem ponad 5 proc. komórek blastycznych w szpiku kostnym. 

W komunikacie dodano, że annamycyna pomocna jest także w leczeniu przerzutów do płuc. Moleculin Biotech zakłada, że lek może być również obiecujący w leczeniu innych schorzeń.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.