eISSN: 2084-9834
ISSN: 0034-6233
Reumatologia/Rheumatology Supplements
Bieżący suplement Archiwum Reumatologia
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
NOWOŚĆ
Portal dla reumatologów!
www.ereumatologia.pl
1/2020
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Autorstwo prac naukowych: wprowadzenie dla badaczy

Olena Zimba
1
,
Armen Yuri Gasparyan
2

1.
II Wydział Chorób Wewnętrznych, Lwowski Narodowy Uniwersytet Medyczny im. Daniela Halickiego, Lwów, Ukraina
2.
Wydziały Reumatologii oraz Badań i Rozwoju, Dudley Group NHS Foundation Trust (fundusz kliniczny Uniwersytetu w Birmingham, Wielka Brytania), Russells Hall Hospital, Dudley, West Midlands, Wielka Brytania
Reumatologia 2020 (supl. 1): 1–6
Data publikacji online: 2020/12/30
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
Międzynarodowy Komitet Redaktorów Czasopism Medycznych (International Committee of Medical Journal Editors – ICMJE) opracował kryteria autorstwa, z których korzystać mogą medycy i specjaliści z dziedzin pokrewnych. Zgodnie z tym kryteriami autorstwo pracy przysługuje uczonym, którzy w istotny sposób przyczyniają się do przeprowadzenia badań i pisania pracy, uczestniczą we wprowadzaniu poprawek, zatwierdzają wersje ostateczne do przesłania redakcjom czasopism, a także wyrażają zgodę na wzięcie odpowiedzialności za wszelkie aspekty pracy naukowej. Zwiększenie świadomości tych kryteriów, uwzględnienie związanych z nimi zasad w wytycznych opracowanych przez czasopisma dla autorów i egzekwowanie ich w codziennych praktykach badawczych i wydawniczych może wywierać pozytywny wpływ na opiekę zdrowotną.

Niewłaściwe przypisywanie autorstwa (tzw. honorowe autorstwo, honorary authorship) jest uważane za naruszenie etyki. Redakcje mogą tego uniknąć poprzez wdrożenie optymalnych strategii oceny profili autorów. Obecnie działa wiele platform internetowych, które rejestrują osiągnięcia autorów prac. Mogą one poprawić możliwość wyszukiwania prac naukowych i zapobiegać przypadkom nieetycznego postępowania. Większość redakcji wymaga obecnie od autorów publikacji naukowych podawania indywidualnych kodów (Open Researcher and Contributor ID – ORCID) wraz z przesyłaną pracą. Inne identyfikatory, np. nazwy użytkownika na Twitterze, również stopniowo stają się narzędziami pomagającymi w prowadzeniu komunikacji z autorem po opublikowaniu pracy i zwiększającymi jego odpowiedzialność za publikacje, których jest współautorem.
słowa kluczowe:

autorstwo, publikowanie, temat czasopism, etyka wydawnicza, reumatologia

© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.