ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
7/2007
vol. 10
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Czy mykoplazmowe zapalenie płuc może być problemem diagnostycznym i leczniczym?

Beata Brajer
,
Halina Batura-Gabryel

Przew Lek 2007;7:70-73
Data publikacji online: 2007/09/21
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Mycoplasma pneumoniae została wyizolowana po raz pierwszy z plwociny chorego na pierwotne atypowe zapalenie płuc w 1944 r. [1]. Ten patogen, należący do grupy najmniejszych drobnoustrojów, jest jednym z najważniejszych bakteryjnych czynników chorobotwórczych układu oddechowego u osób poniżej 30. roku życia. Dwie ważne cechy charakterystyczne bakterii, o których nie należy zapominać, to brak ściany komórkowej i niewrażliwość na antybiotyki β-laktamowe [2, 3].
M. pneumoniae jest przyczyną średnio 15–20% wszystkich przypadków pozaszpitalnego zapalenia płuc w całej populacji i ponad 50% przypadków zapalenia płuc w środowiskach zamkniętych, takich jak szkoły, internaty czy akademiki [4, 5]. M. pneumoniae odpowiada za 20–30% przypadków pozaszpitalnego zapalenia płuc u młodzieży i pacjentów dorosłych poniżej 35. roku życia, 2–9% zapaleń płuc u osób w wieku 40–60 lat oraz 1–3% zapaleń płuc u osób starszych powyżej 60. roku życia [6].
Zakażenie przenosi się drogą kropelkową, jednak choruje tylko 3–10% zakażonych osób. Ten niski odsetek zachorowalności związany jest prawdopodobnie z przebyciem infekcji, często bezobjawowej, w dzieciństwie [7]. Najczęstszymi jednostkami chorobowymi dróg oddechowych wywołanymi przez M. pneumoniae są zapalenie gardła, krtani i tchawicy oraz ostre zapalenie oskrzeli i oskrzelików, rzadziej występuje zapalenie płuc.

Obraz kliniczny mykoplazmowego zapalenia płuc

Inkubacja trwa zwykle 2–3 tyg. Objawy narastają wolno i utrzymują się w przypadkach nieleczonych do kilku tygodni. Mykoplazmowe zapalenie płuc przebiega na ogół łagodnie i rzadko zagraża życiu. Początek choroby może być podstępny, a przebieg przewlekły. Początkowe objawy, takie jak kaszel i rozbicie, mogą trwać do kilku tygodni. Objawy ze strony płuc poprzedzone są zwykle objawami z górnych dróg oddechowych. W rzadkich przypadkach rozwija się ostre zapalenie płuc [6–9].

Objawy i badanie przedmiotowe

Objawy prodromalne to najczęściej ból ucha, gardła i chrypka. Występują u 25–50% zakażonych pacjentów. Do innych częstych objawów prodromalnych zalicza się nudności, wymioty, biegunkę oraz bóle stawów i mięśni (20–45% chorych). Do stałych dolegliwości należą kaszel i podwyższona temperatura ciała. Kaszel ma różne nasilenie i charakter, początkowo od suchego, napadowego i nasilającego się w nocy do kaszlu z odkrztuszaniem śluzowo-ropnej plwociny. Często...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.