ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
7/2004
vol. 7
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Część II
Ostre zespoły wieńcowe
Ostre zespoły wieńcowe 2004 – co nowego w farmakoterapii? Ostre zespoły wieńcowe 2004 – co się zmieniło?

Grzegorz Opolski
,
Krzysztof J. Filipiak
,
Marcin Grabowski

Data publikacji online: 2004/09/03
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
W zakresie farmakoterapii ostrych zespołów wieńcowych (OZW) odnotować należy co najmniej 2 istotne fakty, które modyfikują dotychczasowe zasady postępowania farmakologicznego w porównaniu z tymi, które przedstawiliśmy w 2002 r., w referencyjnym polskim podręczniku dotyczącym OZW [1].
Fakt pierwszy, to publikacja nowych, amerykańskich zaleceń dotyczących terapii OZW z uniesieniem ST. Fakt drugi, to wzrastająca rola nowego leku przeciwpłytkowego – klopidogrelu.


Nowe wytyczne amerykańskie dotyczące terapii ostrych zespołów wieńcowych z przetrwałym uniesieniem ST


Amerykańskie towarzystwa kardiologiczne – we współpracy z kanadyjskim – opublikowały w lipcu 2004 r. kolejną wersję standardów postępowania w OZW z przetrwałym uniesieniem ST [2].
Dokument ten omawia niezwykle szczegółowo zasady postępowania z chorymi, u których doszło do zawału serca z uniesieniem ST (ST elevation myocardial infarction, STEMI). Objętością, precyzją i zakresem tematycznym praca ta dalece wykracza poza standardy europejskie na temat chorych ze STEMI, opracowane dość skrótowo w 2002 r. Omawiając zawarte w amerykańskim dokumencie wskazania co do leczenia farmakologicznego pacjentów ze STEMI, ograniczymy się jedynie do przedstawienia najważniejszych rekomendacji, wg znanego klucza klas wskazań (I, IIa, IIb lub III) oraz wg poziomu dowodu rekomendacji (A, B, C).
Przypomnienie zasad tego systemu podano w tab. 1. i 2.

W zakresie zaleceń co do postępowania farmakologicznego, standardy ACC/AHA z 2004 r. wskazują precyzyjnie, jakie postępowania terapeutyczne powinno być – na podstawie współczesnej wiedzy – wdrożone (tab. 3.)


Nowe fakty, dotyczące zasad stosowania leków przeciwpłytkowych – miejsce klopidogrelu


Wzrastająca rola leków przeciwpłytkowych w OZW wymusiła na towarzystwach naukowych opracowanie osobnych zaleceń i dokumentów, dotyczących ich stosowania. W opublikowanym w 2004 r., obowiązującym również w Polsce dokumencie pod nazwą Expert Consensus Document on the Use of Antiplatelet Agents – sygnowanym przez specjalnie powołaną grupę roboczą Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierowaną przez wybitnego eksperta, Carlo Patrono z uniwersytetu La Sapienza w Rzymie – omówiono wszystkie podstawowe kwestie dotyczące tej grupy leków [3].
W części poświęconej...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.