ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Prenumerata Kontakt
4/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Dać szanse atutom

Piotr Januszewski

Data publikacji online: 2003/08/20
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Dać szanse atutom



Piotr Januszewski



W tym roku Elektrownia Opole wkroczyła w 10. rok eksploatacji. – Jej wielokrotnie nagradzane dokonania ekologiczne mają jednak – podkreśla prezes Zarządu, Henryk Szendera – swój rodowód w okresie powstawania tej inwestycji. Ówczesne kierownictwo firmy dokładało wtedy wszelkich starań, aby powstający zakład z chwilą wejścia w fazę eksploatacji dotrzymywał, w zakresie ochrony środowiska, nie tylko norm krajowych.




Ten ambitny zamiar powiódł się w pełni. Po oddaniu do eksploatacji w 1997 r. kompletu 4 instalacji odsiarczania spalin metodą mokrą wapienno-gipsową, Elektrownia Opole stała się pierwszym obiektem w polskiej energetyce zawodowej, z którego emisja zanieczyszczeń do powietrza gwarantowała sprostanie standardom obowiązującym we Wspólnocie Europejskiej.
Ale ochrona środowiska to nie tylko komplet urządzeń chroniących atmosferę i kompleks oczyszczalni ścieków. Poprawa wskaźników możliwa jest poprzez ciągłe zwiększanie sprawności procesu wytwarzania energii, a także dzięki konsekwentnie prowadzonej modernizacji. To na skutek tych czynników opłaty za korzystanie ze środowiska, przypadające na jednostkę produkcji energii elektrycznej, są w Elektrowni Opole najniższe w grupie polskich elektrowni węglowych.
Nic więc dziwnego, że przed trzema laty zarząd firmy zgłosił działalność elektrowni w zakresie ochrony środowiska do konkursu Lider Polskiej Ekologii. W 2000 roku, za przedsięwzięcie: System ochrony środowiska w procesie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, elektrownia otrzymała taki tytuł.
W ostatniej edycji konkursu Przyjaźni środowisku Elektrownia Opole dostała nagrodę w kategorii Technologia godna polecenia. Nagrodzony został Eksploatacyjny system do bieżącego wyznaczania strat energii i kosztów rozruchowych bloków energetycznych elektrowni i elektrociepłowni, oparty na pracy doktorskiej Henryka Majchrzaka – zastępcy dyrektora technicznego. Nagrodzony system został już sprawdzony w praktyce. Przyniósł efekty ekonomiczne i ekologiczne. Uzyskane oszczędności energii przypadające na jeden cykl rozruchowy odpowiadają zmniejszeniu zużycia węgla o 15–60 ton i obniżeniu kosztów zakupu paliwa o 2,5–10 tys. zł na każdy cykl rozruchowy. Biorąc pod uwagę roczne ilości cykli rozruchowych, udokumentowane efekty finansowe ograniczenia strat...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.