eISSN: 2083-8441
ISSN: 2081-237X
Pediatric Endocrinology Diabetes and Metabolism
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Suplementy Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
SCImago Journal & Country Rank

 
2/2019
vol. 25
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
Wspomnienie

Dr hab. n. med. Maria Kalina (1975–2019)

Ewa Małecka-Tendera

Pediatr Endocrinol Diabetes Metab 2019; 25 (2): 53
Data publikacji online: 2019/06/29
Plik artykułu:
- Maja wspomnienie.pdf  [0.43 MB]
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
 
Dr hab. n. med. Maria Kalina (1975–2019)
19 marca br. odeszła od nas nasza Koleżanka Maja Kalina. Przez wiele miesięcy zmagała się heroicznie z ciężką chorobą, prawie do ostatnich dni współpracując z nami w diagnozowaniu i leczeniu „swoich” pacjentów z rzadkimi i skomplikowanymi zaburzeniami genetycznymi.
Pracowała w Klinice Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego od 2001 r., przechodząc kolejne etapy awansu naukowego i zdobywając specjalizacje z pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz z genetyki klinicznej. Wszystkie Jej dokonania były zawsze na najwyższym poziomie, poczynając od międzynarodowej matury w United World College of the Atlantic w Wielkiej Brytanii, dyplomu ukończenia studiów lekarskich z najwyższą lokatą na roku, uzyskania stypendium ESPE na staż kliniczny w Edynburgu oraz wykładów na wielu międzynarodowych kursach i szkoleniach.
Miała ogromną wiedzę i doświadczenie kliniczne. Wykorzystywała je w pracy z pacjentami oraz na zajęciach ze studentami Wydziału Lekarskiego, których potrafiła zarażać swoją pasją. Swoją imponującą wiedzą dzieliła się z całym zespołem Kliniki, otaczając opieką rezydentów i pomagając młodszym koleżankom w pracy naukowej. Opublikowała szereg prac naukowych, uzyskując w 2016 r. stopień doktora habilitowanego.
Maja kochała swoją pracę i kochała życie. Miała przyjaciół na całym świecie i utrzymywała z nimi regularne kontakty, często dzieląc się z nami opowieściami ze swoich podróży i spotkań. Miała też wiele planów na przyszłość. Rok wcześniej podjęła decyzję o objęciu funkcji kierownika Zakładu Genetyki Klinicznej Katedry Biologii Molekularnej i Genetyki.
We wszystkich swoich działaniach mogła zawsze liczyć na starszą siostrę Basię, która była dla Niej po śmieci rodziców najbliższą osobą. Pracując w tej samej dziedzinie, stworzyły obie niezwykle zgrany zespół wspólnie podejmujący trudne decyzje kliniczne. Basia była obecna w życiu Mai „w zdrowiu i w chorobie”, czuwając przy niej każdego dnia, do ostatniej chwili nie tracąc nadziei, że będzie lepiej.
Kochana Maju, bardzo nam Ciebie brakuje i nie możemy pogodzić się z Twoim odejściem. Będziesz zawsze obecna w naszych wspomnieniach i w naszych sercach. Śpij spokojnie.

Ewa Małecka-Tendera
wraz z zespołem pracowników
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe