ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
9/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Drogi żółciowe – budowa anatomiczna i prawidłowy obraz USG

Anna Wajgt
,
Ewa Wiśnicka-Wódzka

Przew Lek 2000, 9, 111-113
Data publikacji online: 2004/03/04
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 

Drenujące żółć obu płatów wątroby przewodziki żółciowe łączą się i kierują ku wnęce wątroby, gdzie tworzą gałęzie przewodu wątrobowego wspólnego – przewód wątrobowy prawy i lewy. Przewód wątrobowy prawy zbiera żółć z płata prawego i czworobocznego, przewód wątrobowy lewy z płata lewego i ogoniastego. Łączą się one w obrębie wnęki wątroby w jeden przewód wątrobowy wspólny. W artykule przedstawiono anatomiczną budowę i prawidłowe obrazy USG przewodów żółciowych.





Średnica przewodu wątrobowego wspólnego wynosi ok. 4 mm, długość 2–6 cm, wykazując dużą zmienność osobniczą. Na całej długości przebiega on w więzadle wątrobowo-dwunastniczym. Wraz z przewodami żółciowymi przebiegają rozgałęzienia tętnicy wątrobowej (tętnice międzyzrazikowe) i żyły wrotnej (żyły międzyzrazikowe), natomiast żyły wątrobowe, powstające z żył środkowych zrazików, biegną zawsze oddzielnie. Przewód wątrobowy wspólny po połączeniu z przewodem pęcherzykowym tworzy przewód żółciowy wspólny. Przewód żółciowy wspólny (przeciętna długości ok. 6–8 cm, szerokości ok. 6 mm) w końcowym odcinku, tj. części trzustkowej, przebiega objęty miąższem głowy trzustki. Ostatni odcinek przewodu – część śródścienna – przebija skośnie ścianę odcinka zstępującego dwunastnicy i rozszerza się, wytwarzając bańkę wątrobowo-trzustkową, która uchodzi do jelita na brodawce większej dwunastnicy.
Przewód wątrobowy wspólny o szerokości ok. 7–9 mm znajduje się na pograniczu normy, powyżej 9 mm jest patologicznie poszerzony. Tylko u pacjentów po cholecystektomii, z wrodzonym brakiem pęcherzyka żółciowego lub pęcherzykiem nieczynnym średnica przewodu żółciowego wspólnego powyżej 9 mm uważana jest jeszcze za fizjologiczną.

W pęcherzyku żółciowym magazynującym i zagęszczającym żółć wyróżnia się dno, trzon i szyjkę, która przedłuża się w przewód pęcherzykowy. Leży on na powierzchni trzewnej wątroby, między płatem prawym a czworobocznym, w dole pęcherzyka żółciowego. Długość przeciętnie wypełnionego pęcherzyka wynosi 10 cm, za wartości prawidłowe przyjmuje się 6–11 cm, przy szerokości 3–4 cm. Ściana prawidłowego pęcherzyka żółciowego ma grubość 1–2 mm. Po posiłku, wypiciu kawy i herbaty oraz po zapaleniu papierosa pęcherzyk obkurcza się, a ściana ulega pogrubieniu do 3–4 mm. Pogrubienie ścian pęcherzyka żółciowego występuje także w marskości wątroby jako następstwo hipoalbuminemii i...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.