ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Prenumerata Kontakt
6/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Ekologia to c z y s t y zysk

Data publikacji online: 2003/12/16
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Zakład Energetyczny Toruń SA dawno dostrzegł zalety płynące z proekologicznego nastawienia – ekologia to nie tylko znak nowoczesności, ale przede wszystkim wymaganie niezbędne przy wejściu do Unii Europejskiej. Ostatecznie to czysty zysk, zarówno w postaci finansowej, jak i w wymiarze prestiżu.


W trosce o środowisko swego regionu Zakład realizuje szereg przedsięwzięć, mających na celu zminimalizowanie szkód związanych z jego funkcjonowaniem.
Bardzo widoczne są zabiegi spółki o zagospodarowanie wszystkich miejscowych źródeł energii odnawialnej. Spółka jest właścicielem elektrowni wodnej we Włocławku, której produkcja roczna równoważy spalenie ok. 400 tys. ton węgla. Zawarcie umów z 30 właścicielami lokalnych źródeł energii odnawialnej (MEW – 25, EW – 1, EB – 4) daje oszczędności kolejnych kilku tys. ton węgla.
Torunianie, jako jedyni w kraju eksploatują (na wszystkich poziomach napięć) linie napowietrzne bez konieczności wyłączania prądu (technologia prac pod napięciem). Przykładowo niewyłączenie na 200 godz. linii 220 kV długości ok. 70 km to oszczędności rzędu 800 MWh. Wyprodukowanie tej ilości energii w elektrowniach konwencjonalnych spowodowałoby spalenie ok. 400 ton węgla i emisję do atmosfery: 38 ton SO2, 763 ton CO2, 534 ton NOx, 76 ton popiołów.
Mając elektrownię wodną i obiekty elektroenergetyczne, w których istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia wody i gleby olejem, Zakład ze szczególnym staraniem wyposażył te obiekty w zabezpieczenia przed wyciekami oleju turbinowego i elektroizolacyjnego na stanowiskach transformatorów. Nowością są rozwiązania konstrukcyjne, zabezpieczające wycieki oleju na stacjach słupowych uproszczonych z zawieszanym transformatorem. W Toruniu docenia się też rozwiązania, które prowadzą do minimalizacji obszaru zajmowanego przez infrastrukturę energetyczną. Liczy się nie tylko pomniejszenie kosztu zakupu ziemi pod urządzenia, ale także estetyczne wkomponowanie ich w otoczenie. Od kilku lat stosuje się przy budowie i modernizacji stacji rozdzielnie 110 kV z modułami Compass i Pass, powodującymi zmniejszenie powierzchni terenu zajmowanego przez rozdzielnię o ok. 70 proc. Także stacje murowane średniego napięcia mają konstrukcje małogabarytowe i są odpowiednio wkomponowane w środowisko. Nowością są także słupy rurowe stosowane przy budowie linii 110 kV. Zastosowanie tych słupów umożliwia m.in. zmniejszenie pasa...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.