ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Prenumerata Kontakt
4/2003
vol. 6
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Fundusz spójności dla energetyki cieplnej dostępnej już w Polsce

Marek Plebankiewicz

Data publikacji online: 2003/08/21
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Fundusz spójności
dla energetyki cieplnej dostępny już w Polsce




Marek Plebankiewicz
Energoekspert Sp. z o.o. Katowice




Akcesja Polski do Unii Europejskiej otwiera od momentu wejścia dostęp do Funduszu Spójności, który zgodnie z Rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej o jego ustanowieniu z 16 maja 1994 r. mówi:
– Wspólnota rozwija i realizuje swoje działania zmierzające do umocnienia gospodarczej i społecznej spójności, a w szczególności postanawia, że celem Wspólnoty jest zmniejszenie różnic pomiędzy poziomami rozwoju różnych regionów oraz zacofania regionów mniej uprzywilejowanych, działania wspólnoty za pomocą Funduszu Spójności powinny wspierać realizację tych celów.



Budżet Funduszu Spójności zaplanowany został na lata 2000–2006 na 18 mld euro, z czego dla Polski na sektor ochrony środowiska na lata 2004–2006 przypada 1 866,6 mln euro. Cele funduszu w zakresie ochrony środowiska, wynikające z wdrażania prawa Unii Europejskiej obejmują niżej wymienione priorytety, stanowiące zakresy projektów możliwych do sfinansowania z Funduszu Spójności:
- poprawa jakości powietrza,
- polepszenie jakości dystrybucji wody przeznaczonej do spożycia,
- poprawa jakości powietrza,
- racjonalizacja gospodarki odpadami,
- ochrona powierzchni Ziemi,
- zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.


W dokumencie opracowanym w lutym 2003 r. przez Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej pt. Strategia wykorzystania Funduszu Spójności na lata 2004–2006 w ramach podziału otrzymanej kwoty na poprawę jakości powietrza przewidziano 75 mln euro, tj. 4,1 proc. udziału z blisko 83-procentowym udziałem dla projektów poprawy jakości gospodarki wodno-ściekowej oraz 13-procentowym udziałem dla projektów poprawy gospodarki odpadami.
Dla priorytetu Poprawa jakości powietrza MGPiPS w ww. strategii ustaliło sposób realizacji poprzez:
l modernizację i rozbudowę miejskich systemów ciepłowniczych (źródeł ciepła i sieci), połączoną z likwidacją źródeł niskiej emisji w strefach o znaczących przekroczeniach dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu,
l systemową konwersję palenisk domowych na rozwiązania przyjazne zdrowiu i środowisku (głównie zamiana węgla na gaz, w okresie początkowym, także eliminacja węgla niskiej jakości, ewentualne przejście na...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.