ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
8/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

GERD

Przemko Waliszewski
,
Wojciech Waliszewski
,
Jacek Skurski

Przew Lek 2000, 8, 96-101
Data publikacji online: 2004/03/02
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Najstarszy szpital w Polsce prezentuje


Analiza przypadku




Pacjentka (75 lat, 168 cm, 90 kg) zgłosiła się do lekarza rodzinnego z powodu palącego bólu zlokalizowanego zamostkowo, występującego po posiłkach oraz w nocy, okresowego zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku i gardła oraz chrypki. Sądziła, że dolegliwości bólowe są objawem choroby serca. Wykluczono taką możliwość po wykonaniu badania EKG oraz po oznaczeniu aktywności enzymów markerowych. Objawy rozpoczęły się 2 lata temu, ale dopiero niedawno znacznie się nasiliły. Lekarz rodzinny zalecił spożywanie posiłków o mniejszej objętości oraz unikanie przyjmowania posiłków późnym wieczorem, bezpośrednio przed snem. Poradził, aby sypiała z głową w pozycji lekko uniesionej i nie ubierała się w zbyt ciasne rzeczy. Zabronił jej spożywania czekolady, kawy, alkoholu i papierosów oraz zachęcił do zmniejszenia wagi ciała. W razie ponownego nasilenia dolegliwości zalecił doraźne przyjęcie preparatu Manti forte oraz systematyczne przyjmowanie leku Ranigast w dawce 2 razy dziennie 0,15.


Pomimo zastosowania się pacjentki do zaleceń lekarza rodzinnego, wobec nieskuteczności opisanego postępowania, w 6. mies. jego stosowania pacjentka została przyjęta na Oddział Chirurgii Ogólnej Szpitala Miejskiego im. J. Strusia (Historia Choroby 681/1999) w celu ustalenia rozpoznania oraz podjęcia odpowiedniego leczenia. Wykonano seriogram górnego odcinka przewodu pokarmowego (fot. 1.), stwierdzając obecność niewielkiej przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego (fot. 1.). Badanie ezofagogastroskopowe ujawniło obecność zmian podobnych do przedstawionych na fot. 2. W wycinkach błony śluzowej pobranych z okolicy złącza przełykowo-żołądkowego i dolnego zwieracza przełyku stwierdzono zapalenie przełyku z nadżerkami I° wg klasyfikacji Savary-Millera (zmiany typowe dla wyższych stopni pokazano na fot. 3., 4. i 5.). Całość obrazu klinicznego, endoskopowego oraz histopatologicznego pozwoliła na postawienie rozpoznania refluksu żołądkowo-przełykowego lub też choroby refluksowej przełyku, GERD (ang. gastroesophageal reflux disease).

Niewielki rozmiar przepukliny rozworu przełykowego przy utrzymywaniu się dość intensywnych objawów klinicznych sprawił, że zrezygnowaliśmy z leczenia operacyjnego metodą laparoskopową na rzecz leczenia farmakologicznego przy pomocy inhibitora pompy protonowej (ang. proton pump...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.