ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Suplementy Kontakt Zasady publikacji prac
4/2000
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Gruczoł tarczowy - zmiany struktury i funkcji gruczołu w przebiegu procesu starzenia

Andrzej Lewiński
,
Ewa Sewerynek

Przew Lek 2000, 4, 90-93
Data publikacji online: 2004/01/26
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 


U osób w podeszłym wieku zmienia się czynność i struktura gruczołu tarczowego w porównaniu z populacją ludzi młodych, zmienia się także częstotliwość występowania poszczególnych chorób tarczycy: najczęstszą chorobą tarczycy w wieku starszym jest pierwotna niedoczynność tarczycy, zazwyczaj skąpoobjawowa, rzadziej jawna. Objawy niedoczynności tarczycy u ludzi starszych są często mylnie uważane za objawy samego procesu starzenia. Najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy u ludzi w wieku podeszłym jest natomiast wole wieloguzkowe nadczynne. Częściej również występuje zespół tarczycowo-sercowy. Charakterystyczne dla wieku podeszłego jest zwiększenie częstości występowania raka niezróżnicowanego tarczycy. Na obecnym etapie wiedzy uważa się, że zjawiska autoimmunologiczne w tarczycy nie są bezpośrednim następstwem procesu starzenia się jako takiego, lecz mogą być związane z innymi chorobami współwystępującymi w starszym wieku.






Zmiany w organizmie człowieka związane z procesem starzenia są w ostatnim czasie przedmiotem intensywnych badań, zwłaszcza że obserwuje się zjawisko stałego wzrostu liczby ludzi przekraczających 65. rok życia [1, 3].

U ludzi w podeszłym wieku obniża się zdolność przystosowania się organizmu do zmieniających się warunków środowiska, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. W wielu narządach następują zmiany strukturalne, prowadzące do ich stopniowej inwolucji, co dotyczy również układu dokrewnego. Jednym z takich gruczołów jest gruczoł tarczowy. Obserwuje się spadek metabolizmu hormonów tarczycy, zmniejszenie w surowicy krwi stężenia T3 przy nie zmienionym poziomie T4 i rT3 oraz osłabioną sekrecję TSH w teście dynamicznym z TRH. Choć zaburzenia czynności tarczycy u osób w starszym wieku nie należą do rzadkości, często pozostają nierozpoznane: ich objawy kliniczne bywają dyskretne, często są zmienione przez współistniejące choroby czy przyjmowane leki.


Fizjologiczne zmiany struktury i funkcji gruczołu tarczowego


Zmiany morfologiczne gruczołu tarczowego związane z wiekiem


Z upływem lat zmienia się makro- i mikroskopowy obraz gruczołu tarczowego [4]: maleje liczba komórek nabłonka pęcherzykowego, wzrasta ilość tkanki włóknistej i nacieków limfocytowych w obrębie tarczycy, zwiększa się także częstość występowania zmian guzkowych. Liczba komórek C jest podobna u mężczyzn i kobiet do 30 roku życia, a w...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.